W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

PzH 2000 w Afganistanie, źr. Wikimedia

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie z użytkowania niemieckich samobieżnych haubic PzH 2000 na linii frontu. (więcej…)

Według ukraińskiego sztabu generalnego, na południu Siły Zbrojne Ukrainy osiągnęły pewne sukcesy, m.in. odbijając z rąk Rosjan miejscowość w obwodzie chersońskim.

Według ukraińskiego sztabu, na południowym froncie wojny siły rosyjskie prowadziły w sobotę „systematyczny ostrzał infrastruktury cywilnej oraz wojskowej” z artylerii lufowej i rakietowej. Rosjanie prowadzili też rozpoznanie z powietrza przy użyciu dronów.

Zapowiadana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona pomoc wojskowa dla Sił Zbrojnych Ukrainy, w szczególności jednostki artylerii samobieżnej Caesar, trafią na Ukrainę w najbliższych tygodniach. (więcej…)

USA dostarczą Ukrainie dwa systemy rakietowe ziemia-powietrza NASAMS, dodatkowe pociski rakietowe do systemów HIMARS oraz do 150 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm w ramach nowego pakietu pomocowego. Pentagon potwierdził wcześniejsze zapowiedzi.

W piątek Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów.

Rosyjski deputowany opisał kuriozalną sytuację pokazującą niedobory rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Andriej Gurulow, były wojskowy i członek komisji ds. obrony rosyjskiej Dumy Państwowej, opisał w sieci sytuację, do jakiej doszło w trakcie walk z siłami ukraińskimi o Wyspę Wężową (nazywaną też Wyspą Węży). Miało do niej dojść w maju, w czasie, gdy wyspa była w rękach Rosjan, którzy próbowali przerzucić na wyspę środki obrony przed ukraińskimi atakami z powietrza.

Jak napisał Gurulow, dowódca Floty Czarnomorskiej wydał rozkaz dostarczenia na Wyspę Wężową zestawu obrony powietrznej Pancyr-S. Zestaw miał być przewieziony na wyspę na kutrze desantowym. Wcześniej jednak sprzęt trzeba było umieścić na kutrze za pomocą cywilnego dźwigu pływającego.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 229 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
31%