Ukraina od 1 stycznia 2025 roku zamierza zablokować rurociąg „Przyjaźń”, który zaopatruje w ropę naftową Węgry, Czechy i Słowację. Victor Orban argumentuje, że Ukraina łamie warunki umów zawartych z UE.

Unia Europejska zobowiązała się do zaprzestania zakupów rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia 2022 roku, ale przez rurociąg „Przyjaźń” o przepustowości 2 milionów baryłek dziennie dalej płynie ropa, której głównymi odbiorcami są Węgry, Czechy i Słowacja. Dla węgierskiej firmy Mol ropa z Rosji stanowi 2/3 surowców.

Jak podał doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka, od początku przyszłego roku rurociąg przestanie działać. Budapeszt argumentuje, że działania Kijowa są sprzeczne z umowami zawartymi przez Ukrainę z UE i będą miały wpływ na przebieg proces akcesyjnego tego kraju do Wspólnoty. W zeszłym roku Wołodymir Zełenski groził wysadzeniem rurociągu „Przyjaźń”, co miałoby stanowić zemstę za prorosyjską politykę Budapesztu.

Minister Obrony Narodowej poinformował w piątek, że Polska nie może przekazać Ukrainie więcej myśliwców MiG-29. (more…)

Rosjanie warunkują zgodę na estońską inicjatywę przeprowadzenie nowych pomiarów koryta granicznej rzeki Narwy ratyfikowaniem przez Estonię traktatu granicznego.

W połowie lipca br. Estonia zaproponowała Rosji przeprowadzenie nowych pomiarów koryta Narwy – rzeki, która na odcinku ponad 70 km stanowi granicę między tymi dwoma państwami. Jak podkreślono we wniosku, proces powinien zostać przeprowadzony do końca sierpnia. Termin ten jednak właśnie mija, a żadnego przełomu w sprawie nie ma.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Sąd Najwyższy Brazylii zagroził, że zakaże działania X, jeśli jego właściciel, Elon Musk nie wyznaczy reprezentanta prawnego w kraju Ameryki Łacińskiej w ciągu 24 godzin.

Sędzia Sądu Najwyższego Alexandre de Moraes zawarł  w wydanym w środę zarządzeniu uwagę, że brak przedstawiciela prawnego może skutkować „zawieszeniem działalności sieci społecznościowej” X – zrelacjonowała Al Jazeera. To najnowszy element postępowania brazylijskiego wymiaru sprawiedliwości motywowanego chęcia zwalczania dezinformacji.

De Moraes nakazał w ostatnich latach zawieszenie ponad 100 kont X, w tym niektórych należących do zwolenników byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który przegrał wybory w 2022 r. z Inacio Lulą da Silvą. Bolsonaro, który wyjechał z kraju w obliczu przegranej, przez miesiące sugerował sfałszowanie wyników. Tłum jego zwolenników podzielający ten pogląd dopuścił się szturmu na budynki administracji prezydenta, parlamentu i Sądu Najwyższego.

Podczas Campus Polska szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba relatywizował kwestię ekshumacji i pochówku ofiar rzezi wołyńskiej operacją „Wisła”, twierdząc, że w jej ramach Ukraińców wysiedlono z „ukraińskich ziem”.

Jak pisaliśmy, w środę w trakcie trwającego „Campus Polska” jedna z uczestniczek zapytała szefa ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebę o rzeź wołyńską. Chciała uzyskać odpowiedź, „kiedy Polska będzie mogła w końcu przeprowadzić ekshumacje ofiar mordów na Wołyniu?”.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%