Publikacja Bloomberga, wedle której chiński prezydent Xi Jinping rzekomo prosił rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o nieatakowanie Ukrainy w czasie igrzysk olimpijskich to operacja CIA, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Oczekujemy prowokacji ze strony USA i kierowanego przez nich reżimu kijowskiego, zarówno informacyjnych, jak i, czego nie można wykluczyć, militarnych” – poinformowała w sobotę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Zacharowa zwróciła uwagę na publikację Bloomberga, w której cytowano „dyplomatę z Pekinu”, który twierdził, że prezydent Chin Xi Jinping rzekomo poprosił prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nie dokonywał inwazji na Ukrainę podczas igrzysk olimpijskich, które Pekin organizuje w dniach 4-20 lutego „żeby nie psuć uroczystości”.

„To już nie jest fałszywa, ale już specjalna operacja informacyjna prowadzona przez odpowiednie agencje amerykańskie za pośrednictwem Bloomberga” – powiedziała dyplomatka.

„Nikt, kto mógł znać te informacje, nie był proszony przez »tajnych dziennikarzy Bloomberga« o potwierdzenie. Bloomberg przestrzegał »złotych zasad« w dawnych i nie tak złych czasach, zasad wedle których co najmniej dwa lub nawet trzy sprawdzone źródła powinny potwierdzać uzyskane informacje” – powiedziała.

Wojna Rosji z Gruzją w 2008 roku wybuchła w dniu ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda planuje wziąć udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie, aby wesprzeć polskich sportowców – poinformował we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Dodał, że planowana jest rozmowa Dudy z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Również rosyjski prezydent powiedział, że dołączy do Xi podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 4 lutego.

Jak informowaliśmy, USA ogłosiły dyplomatyczny bojkot Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Jako powód bojkotu wskazano „ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i łamanie praw człowieka”, których mają dopuszczać się władze Chin.

Departament Stanu USA nakazał, by w poniedziałek rozpocząć ewakuację rodzin pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy – poinformowała w sobotę Fox News. W przyszłym tygodniu Departament Stanu ma również zachęcić Amerykanów do opuszczania Ukrainy lotami komercyjnymi.

Rząd USA zatwierdził w środę kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, wart 200 mln dolarów. Choć nie podano szczegółów, w mediach pojawiły informacje, że może chodzić m.in. o śmigłowce Mi-17, ewakuowane z Afganistanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sieci pojawiają się doniesienia o licznych wojskowych transportach kolejowych z Rosji na Białoruś. Tylko w ciągu tygodnia przybyć miało ponad 30 pociągów po 50 wagonów w każdym, wiozących m.in. czołgi, armatohaubice. Według kolejarzy, zaplanowano łącznie przyjazd 200 takich pociągów.  Transporty odbywały się w ramach wspólnych, białorusko-rosyjskich ćwiczeń strategicznych „Związkowa Determinacja-2022”.  Podczas ubiegłorocznych manewrów Zachód-2021 na Białoruś w ciągu miesiąca przybyło łącznie 29 pociągów wojskowych. Teraz tylko w ciągu jednego tygodnia przybyło ich więcej.

W piątek w Genewie zakończyły się rozmowy sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Tematem rozmów była sytuacja wokół Ukrainy i rosyjska propozycja ustanowienia nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. Szef rosyjskiej dyplomacji przekazał, iż uzyskał od Blinkena zapewnienie, że USA w przyszłym tygodniu przedstawią pisemną odpowiedź na rosyjską propozycję nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. Jak mówił, strona amerykańska zadała „kilka pytań wyjaśniających”, które mają pomóc w przygotowaniu tej odpowiedzi. Minister spraw zagranicznych Rosji jest zdania, że Amerykanie powinni upublicznić swoją odpowiedź i zapowiedział, że poprosi o to Blinkena. Uzgodniono, że po amerykańskiej odpowiedzi nastąpi jeszcze jedno spotkanie Blinkena i Ławrowa. Anthony Blinken, który miał konferencję prasową po Ławrowie, potwierdził obietnicę przekazania Rosji pisemnej odpowiedzi na jej propozycje w przyszłym tygodniu. Rozmowy określił jako szczere i użyteczne.

Kresy.pl / tass.com / bloomberg.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply