Rząd Japonii ogłosił, że ubiega się o możliwość zakupu niewielkiej wyspy Mageshima. Chce oddać wyspę w użytkowanie siłom zbrojnym USA.

O zamiarach japońskich władz poinformowała w piątek telewizja CNN. Według niej rząd Japonii publicznie ogłosił, że nabędzie niezamieszkałą wyspę Mageshima mającą powierzchnię trzech mil kwadratowych. Wyspa położona jest 34 km na południowy-wschód od Kiusiu stanowiącej japońskie terytorium. Mageshima położona jest na Morzu Wschodniochińskim, które jest jedną ze stref narastającej konfrontacji między USA, które próbują utrzymać swoją morską hegemonię globalną, a Chińską Republiką Ludową.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mageshima jest obecnie prywatną własnością. Należy do firmy zarejestrowanej w Tokio – Tasuton Airport. Japoński rząd chce wydać na jej zakup równowartość 146 milionów dolarów, jak podała 2 grudnia gazeta „South China Morning Post”. Firma przez lata podbijała stawkę, ale w listopadzie zawarła z rządem Japonii ostateczną umowę.

Na niewielkiej wyspie już znajdują się dwa pasy startowe dla samolotów. Jeszcze w czasie drugiej wojny światowej były one wykorzystywane przez cesarskie  lotnictwo walczące z Amerykanami. Japońscy politycy ujawnili, że chcą przystosować je do użycia przez samoloty i śmigłowce amerykańskiej marynarki wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej. Mageshima stała by się więc niezatapialną, wysuniętą placówką z której Amerykanie mogliby prowadzić operacje przeciw Chinom, które określili jako swojego głównego, globalnego przeciwnika.

CNN ocenia to jako objaw polityki Tokio wrogiej wobec Pekinu. „Nabycie wyspy Madeshima jest bardzo ważne i służy wzmocnieniu powstrzymywania przez sojusz USA-Japonii, a także zdolności obronnych Japonii” – powiedział szef kancelarii rządu Japonii Yoshihide Suga.

Cytowany przez CNN Corey Wallace, zajmujący się sprawami Azji i bezpieczeństwa na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim twierdzi, że dyslokowanie sił na Madeshimie będzie elementem strategii rozpraszania amerykańskich oddziałów w Japonii z dotychczasowych wielkich baz, w których były one wrażliwe na zmasowany atak rakietowy.

Chiny próbują wychodzić z geostrategicznego gorsetu założonego im przez USA i ich dalekowschodnich sojuszników poprzez umacnianie swoich pozycji na Morzy Południowochińskich i Wschodniochińskim. Aby to osiągnąć usypują na tych akwenach sztuczne wyspy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sekretarz obrony USA Mark Esper ogłosił w sobotę, że Pentagon zamierza koncentrować swoją uwagę i siły na Dalekim Wschodzie i redukować zaangażowanie militarne w innych regionach świata.

cnn.com/scmp.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz