Sekretarz obrony USA Mark Esper ogłosił w sobotę, że Pentagon zamierza koncentrować swoją uwagę i siły na Dalekim Wschodzie i redukować zaangażowanie militarne w innych regionach świata.

Esper wystąpił w sobotę na Reagan National Defense Forum w Simi Valley w Kaliforni. Ogłosił on, że priorytetem będzie dla USA gromadzenie sił na Dalekim Wschodzie, w regionie Indo-Pacyfiku. „To mój priorytetowy teatr” – słowa Espera cytuje agencja Bloomberg. Esper odpowiedział w ten sposób odpowiadał na pytanie, czy Pentagon zamierza zredukować liczbę żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Afganistanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Nie szukam tylko w Afganistanie” – podkreślił szef amerykańskiego resortu obrony. Jak powiedział będzie dyslokował żołnierzy ze wszystkich regionów z których można „zwolnić oddziały”. Priorytetem dla władz USA jest by ich armia mogła „rywalizować z Chinami” i „uspokajać sojuszników”, także poprzez prowadzenie z nimi ćwiczeń wojskowych.

Bloomberg ocenia, że „Chiny są drugą największą gospodarką świata, inwestują wiele w swoje zdolności militarne by rzucić wyzwanie powojennej dominacji USA i są postrzegane jako rosnące zagrożenie wśród amerykańskich planistów wojskowych”. Dlatego „strategia Departamentu Stanu nastawiła się na konfrontację z Chinami”.

Jednak Esper mówił nie tylko o Chinach ale też o Rosji. Oba państwa nazwał „silami rewizjonistycznymi”. Zapewnił jednak, że USA są też gotowe do „powstrzymywania” Iranu na Bliskim Wschodzie.

Czytaj także: Trump wezwał Bank Światowy do zaprzestania udzielania kredytu Chinom

bloomberg.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz