„Dlaczego Bank Światowy pożycza pieniądze Chinom? Jak to jest możliwe? Chiny mają bardzo dużo pieniędzy, a jeśli nie, to sobie je wytworzą. STOP” – napisał amerykański prezydent na Twitterze.

Reakcja Trumpa to odpowiedź na nowy plan kredytowy Banku Światowego, który zakłada udzielenie Chinom nisko oprocentowanych kredytów. Pożyczka będzie wypłacana w rocznych transzach o wysokości od 1 do 1,5 mld dolarów do czerwca 2025 r.

W porównaniu z poprzednim pięcioletnim okresem Chińczycy otrzymają mniej pieniędzy. Wcześniej roczne transze wynosiły ok. 1,8 mld dolarów rocznie. Przykładowo w roku finansowym 2019 Chiny otrzymały 1,3 mld dolarów, a w 2017 r. kwota ta wyniosła 2,4 mld.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Agencja Reuters cytuje oświadczenie Banku Światowego, w którym wskazano, że wysokość udzielonych kredytów „znacznie spadła i będzie nadal spadać w ramach wspólnego uzgodnienia z udziałowcami, do których zaliczają się także Stany Zjednoczone”. Instytucja zaznaczyła, że wysokość pożyczki zależy od stopnia bogactwa danego kraju i wraz ze wzrostem zamożności spada także suma pożyczonych pieniędzy.

Waszyngton twierdzi jednak, że Pekin jest na tyle bogaty, że nie musi korzystać z międzynarodowej pomocy.

Czytaj także: Bank Światowy: Ukraina potrzebuje 50 lat na osiągnięcie obecnego poziomu Polski

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / bankier.pl / Reuters

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz