Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgodził się na udzielenie Ukrainie 5,5 mld dolarów kredytu w ciągu trzech najbliższych lat – podały służby prasowe Funduszu.

Informacja została podana po rozmowie dyrektor zarządzającej MFW, Kristaliny Georgievy, z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

“Prezydent i rząd osiągnęli imponujące wyniki w ciągu ostatnich kilku miesięcy. MFW jest gotowy wspierać reformy na Ukrainie” – czytamy na serwisie prasowym instytucji. “Fundusz osiągnął porozumienie z rządem Ukrainy w sprawie nowego trzyletniego programu finansowego o wartości 5,5 mld dolarów”.

Georgieva zaznaczyła, że program musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Radę Dyrektorów MFW. Decyzja zależy od podjęcia przez władze Ukrainy “szeregu pilnych działań”.

Przeczytaj także: USA tracą cierpliwość i domagają się od Ukrainy walki z korupcją

“Zgodziliśmy się z prezydentem, że sukces gospodarczy Ukrainy będzie zależał od przestrzegania rządów prawa, zmniejszenia wpływów niektórych osób (certain individuals), zachowania reform systemu bankowego oraz odzyskania środków publicznych, które zostały wydane wskutek bankructwa banków” – oświadczyła dyrektor zarządzająca MFW.

“Przyznanie środków będzie zależeć od spełnienia powyższych warunków, ale nastąpi to nie wcześniej niż w 2020 r.” – cytuje słowa jednego z negocjatorów po stronie ukraińskiej portal liga.net.

“Cieszę się, że osiągnęliśmy porozumienie, a nasz rząd został doceniony przez MFW. Nowy program współpracy z MFW ma na celu przyśpieszenie wzrostu gospodarczego, aktywne zwalczanie korupcji i zwiększenie dobrobytu każdego Ukraińca” – skomentował decyzję prezydent Zełenski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Nie jesteśmy zadowoleni z obecnego tempa wzrostu gospodarczego i dlatego też, aby go przyśpieszyć, razem z naszymi międzynarodowymi partnerami będziemy kontynuować reformy w celu dogonienia naszych sąsiadów pod względem gospodarczym” – podkreślił.

Jest to kolejny kredyt udzielony Ukrainie przez MFW. W 2019 r. instytucja przyznała krajowi 3,9 mld dolarów pożyczki, natomiast w ramach programu 2015-2019 Ukraina otrzymała transze o wysokości w sumie prawie 9 mld dolarów. Zatwierdzone przez Fundusz wsparcie obejmowało w tych latach co prawda kwotę o wartości 17,5 mld dolarów, jednak Kijów nie spełnił wszystkich stawianych warunków. Międzynarodowa instytucja uzależnia przyznanie pieniędzy od wprowadzenia wskazanych reform. W ostatnich latach były to m.in. podwyżka cen gazu oraz reforma systemu emerytalnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / liga.net / imf.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply