Ukraiński portal pisze o zobowiązaniach jakie wzięła na siebie Ukraina w związku z programem kredytowym Międzynarodowego Funduszu Walutowej.

Ukraiński portal Ekonomiczeskaja Prawda pisząc o programie MFW dla Ukrainy ocenia, że władze tego państwa będą musiały szybko podjąć „niepopularne” decyzje.

W ciągu poprzednich trzech lat Ukraina otrzymywała pieniądze od MFW w ramach programu Extended Fund Facility. Ponieważ jednak władze tego państwa nie spełniły wszystkich warunków zapisanych w umowie, jaką podpisały z Funduszem w marcu 2015 roku, otrzymały tylko 8,7 mld dolarów z dostępnych w programie 17,5 mld, czyli 48%. Główne problemy powstały w związku z powołaniem specjalnego sądu antykorupcyjnego oraz podwyższeniem taryfy opłat za gaz dla gospodarstw domowych. Na tym tle doszło do napięć politycznych między prezydentem Poroszenką i rządem Hrojsmana, tym ostrzejszych, że w przyszłym roku na Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W związku z tym władze Ukrainy i MFW zdecydowały się na podpisanie kolejnej umowy na finansowanie. Program stand by zakłada skromniejsze finansowanie i skromniejsze cele. Kijów będzie mógł sięgnąć po przewidziane w nim finansowanie w ciągu 36 miesięcy.

Choć premier Wołodymyr Hrojsman zapewniał, że nie planuje podwyższać opłat za gaz dla obywateli, Ekomiczeskaja Prawda ujawniła, że nowa umowa zawiera warunek podwyższenia taryfy o 40%. Inaczej niż w przypadku poprzedniej umowy, rząd Ukrainy będzie mógł jednak przeprowadzić tę podwyżkę etapami. Ma na to rok czasu. Już 1 listopada nastąpi pierwsza podwyżka o 23%.

MFW podtrzymał także warunek szybkiego powołania na Ukrainie specjalnego sądu antykorupcyjnego.

Ekonomiczeskaja Prawda pisze o dużych problemach ukraińskiego skarbu. Wpływy do niego okazały się wyraźnie niższe niż zapisano w ustawie budżetowej. Jest tak między innymi z powodu problemów z przyciąganiem kapitału z zagranicy. Okazuje się, że na ukraińskie papiery dłużne nie było zbyt wielu chętnych i w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku władze Ukrainy zdołały pozyskać zaledwie 35% zaplanowanego kapitału. Według portalu środki MFW zapewnią stabilność budżetu Ukrainy do wiosny.

Czytaj także: Ukraina woli gaz ze Słowacji niż z Polski

epravda.com.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Wyrażnie widać,że ukraińskie bandersyny od tzw.godności z MFW pogrywają.Ceny gazu ziemnego dla odbiorców detalicznych mieli podnieść o 60%,podnieśli zaś o ok 23% ogłaszając to jako swój sukces.Z sądem antykorupcyjnym poroszenkowcy też kimbinują by było dobrze dla oligarchicznych antyukraińskich złodzieji.Nikt w tej banderowskiej Ukrainie nie ucieka się do refleksji,że długi wobec MFW należy spłacać przez całe wyrobnicze pokolenia Bandersyny liczą,że jak dsobrze pójdzie to w Polsce gaz kupią po 272 Usd/1000 m sześć.że drugie tyle dopłaci za ten gaz podatnik polski,z wdzięczności za bestialskie morderstwa na Lachach z Wołynia i Małopolski Wschodniej,na ich bezbronnych i niewinnych niewiastach,dzieciach i niemowlakach,ukatrupionych przez banderowskie ukraińskie OUN-UPA.