W Ostrowcu trwają prace budowlane nad pierwszą białoruską elektrownią atomową. Mińsk ma jednak problem ze znalezieniem klientów na energię elektryczną jaka będzie w niej produkowana.

Telewizja Biełsat cytuje szefa wydziału handlu zagranicznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Marku Kenianena, który zadeklarował we wtorek, że kraj ten nie zmierza kupować energii elektrycznej z Białorusi. „Finlandia buduje teraz swoje elektrownię ekonomiczną” – napisał Kenianen – „planują ją wybudować w najbliższych latach. Myślę, że po dokończeniu tego projektu zapotrzebowanie Finlandii na import energii zmniejszy się”.

Biełsat przypomina, że władze Litwy, które zdecydowanie sprzeciwiały się budowie białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, tuż przy granicy tego państwa w Ostrowcu, oświadczyły, że nie będą kupować energii od swojego południowego sąsiada. Także władze Polski zdystansowały się do importu prądu z nowej białoruskiej instalacji. Deklarację taką złożyły też Estonia i Łotwa.

Telewizja oblicza, że energia produkowana przez elektrownię atomową w Ostrowcu zaspokoi połowę zapotrzebowania Białorusi. Mogłoby to pozwolić na zmniejszenie zużycia rosyjskiego gazu na spalaniu którego opiera się obecnie białoruski sektor energetyczny. Jednak według Biełsatu władze w Mińsku były raczej skłonne wysyłać produkowaną w Ostrowcu energię na eksport dla pozyskania dewiz. Białoruś musi bowiem spłacić kredyt jaki zaciągnęła u Rosjan na budowę tej elektrowni na wysokość 10 mld dolarów. Za 2,5 roku rozpoczną się spłaty kredytu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Redakcja Biełsatu uważa, że będą musiały wykorzystać energię produkowaną w Ostrowcu na rynku wewnętrznym. Pisze o planach wykorzystaniu jej do zapewnienia ogrzewania w nowo budowanych osiedlach i promowaniu pojazdów elektrycznych.

belsat.eu/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. JeszczePolska
    JeszczePolska :

    Nie oczywiście nie kupujmy taniej energii , bo po co????Polacy są bardzo bogaci zapłacą za o 40% droższy prąd, drogi gaz amerykański, za super drogi prąd, za śmieci 3 razy więcej, za wodę, za masło, za chleb więcej, za mięso więcej, za centralne ogrzewania i węgiel więcej, aż zaczną zdychać z chorób i złego odżywiania.Emeryci będą jedli szczaw i mirabelki, a zamiast leków po porcji pavulonu na Boże Narodzenie pod choinkę!Byle było diabłów na wierzchu!!