Niemiecki wicekanclerz, minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck odbył w niedzielę wizytę w Katarze. Niemcy uzgodniły z Katarem kontrakt na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG). Ma to pomóc Niemcom uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck ogłosił porozumienie po rozmowach w Katarze, gdzie towarzyszyli mu liderzy niemieckiego biznesu – podaje The Guardian. “Zdecydowano się na nawiązanie długoterminowego partnerstwa energetycznego” – powiedział. “Firmy, które są teraz zaangażowane w tę podróż, podejmą negocjacje kontraktowe ze stroną katarską” – dodał. Nie podał szczegółów dotyczących planowanego importu gazu LNG z Kataru.

Niemiecki minister stwierdził, że niemiecko-katarskie partnerstwo obejmuje nie tylko dostawy gazu skroplonego, lecz także rozwój energii odnawialnej i “działania na rzecz efektywności energetycznej” – zwraca uwagę Business Insider.

Oczekuje się, że do 2025 roku Katar zwiększy produkcję LNG niemal dwukrotnie.

Informowaliśmy, że na początku marca br. niemiecki państwowy bank rozwojowy KfW podpisał z firmami Gasunie i RWE memorandum ws. budowy terminala LNG w mieście portowym Brunsbuettel. Terminal ma mieć zdolność regazyfikacyjną rzędu 8 mld m sześc. gazu rocznie. Plany zakładają także modernizację infrastruktury pod kątem przetwarzania pochodnych wodoru, takich jak amoniak, które można wytwarzać z odnawialnych źródeł energii.

Jak podawaliśmy, wicekanclerz Niemiec Robert Habeck uważa, że w okresie od jesieni do końca br. Niemcom uda się uniezależnić kolejno od importu węgla i ropy z Rosji. Podkreślił, że przypadku gazu będzie to możliwie dopiero po wybudowaniu terminali LNG. Sprzeciwił się zarazem zakazowi importu rosyjskich surowców.

Dane ministerstwa gospodarki Niemiec wskazują, że w przypadku gazu ziemnego import z Rosji stanowi około 55 procent , węgla – około 50 procent, a ropy naftowej – około 35 procent.

Zobacz także: LNG z USA wypiera gaz z Rosji. Wielkie zyski amerykańskich firm

theguardian.com / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply