Zastępca sekretarza stanu USA David Hale podczas wizyty w Kijowie potwierdził, że ambasador USA w Kijowie, domagając się dymisji szefa ukraińskiej antykorupcyjnej prokuratury (SAP) Nazara Chołodnyckiego, wyrażała oficjalne stanowisko USA. – podała w czwartek agencja RBK-Ukraina.

Ambasador Marie Yovanovitch reprezentuje na Ukrainie prezydenta Stanów Zjednoczonych i USA w pełni podtrzymują jej oświadczenia. Nie widzę potrzeby komentowania tego, co miano na uwadze w oświadczeniu. Ale to, co było powiedziane w oświadczeniu, zostało powiedziane. – skomentował Hale.

Amerykański gość postanowił jednak wypowiedzieć się szerzej na temat zwalczania korupcji na Ukrainie. Według niego jest ważne, by instytucjami na Ukrainie, zwłaszcza tymi, które zajmują się zwalczaniem korupcji, kierowały osoby przywiązane do przestrzegania zasad. „Ale ostatecznie jest to wybór narodu ukraińskiego poprzez wybranych przedstawicieli i ustanowione instytucje. To jest nasze stanowisko”. – mówił Hale.

Wiceszef departamentu stanu odnosił się do słów ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch wypowiedzianych dwa dni temu podczas spotkania z okazji 5-lecia Ukraińskiego Kryzysowego Centrum Medialnego (UKMC). Ambasador mówiła m.in., że „w celu zachowania integralności instytucji antykorupcyjnych należy zmienić Specjalnego Prokuratora Antykorupcyjnego”, czyli Nazara Chołodnyckiego, uważanego za jedną z osób hamujących walkę z korupcją na Ukrainie. „Tym, którzy zostali złapani na doradzaniu podejrzanym, jak uniknąć odpowiedzialności za korupcję, nie można ufać, gdy prowadzą te same sprawy”. – mówiła. Yovanovitch krytykowała także niedawną decyzję ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne przepisy mówiące o odpowiedzialności karnej urzędników za nielegalne wzbogacenie. Zaatakowała też komisję kwalifikującą sędziów do Sądu Konstytucyjnego mówiąc, że w wyniku jej decyzji do tego ciała trafiło 30 proc. sędziów o „podejrzanej etyce zawodowej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W marcu 2018 roku ukraińskie Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU) zarzuciło Artemowi Chołodnyckiemu złamanie tajemnicy śledztwa i instruowanie podejrzanych, jak mają zeznawać w śledztwie. Dowody przeciw szefowi SAP zdobyto dzięki podsłuchom w jego biurze. Jednak 16. kwietnia prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko orzekł, że nie ma podstaw do zwolnienia Chołodnyckiego. Urzędnik dostał tylko naganę. 29. stycznia w tej samej sprawie śledztwo umorzyła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Antykorupcyjni aktywiści zarzucają Chołodnyckiemu także zamknięcie sprawy korupcyjnej przeciw synowi szefa MSZ Arsena Awakowa i byłemu wiceministrowi MSW Serhijowi Czebotarowi.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Francji ostrzegła, że Ukraina może utracić ruch bezwizowy z UE

Kresy.pl / RBK-Ukraina / Hromadske / Ukraińska Prawda / ua.usembassy.gov




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz