W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. Tematem spotkania była m. in. sytuacja na Ukrainie. Później Pelosi spotka się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Prezydent RP Andrzej Duda przyjął w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim Przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. “Cieszymy się z tej wizyty, która odbywa się zaraz po powrocie z Kijowa; to ma ogromne znaczenie dla relacji w naszej części Europy” – oświadczył Andrzej Duda.

W spotkaniu ze strony polskiej wzięli udział także m.in. Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

Tematem spotkania była m. in. sytuacja na Ukrainie. Nancy Pelosi spotka się później z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Informowaliśmy, że przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi spotkała się w niedzielę w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Nasza delegacja z dumą przekazała wiadomość, że dodatkowe amerykańskie wsparcie jest w drodze” – przekazała.

Jako przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Pelosi jest drugim w kolejce, po wiceprezydencie, ewentualnym sukcesorem urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. To najwyższy do tej pory przedstawiciel amerykańskich władz, który odwiedził Kijów od początku rosyjskiej inwazji.

Przypomnijmy, że w ubiegłą niedzielę do Kijowa udali się sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin. Przedstawiciele USA zapowiedzieli dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy. Poinformowali także, że amerykańscy dyplomaci będą wracać do Kijowa.

W niedzielę kongresmen Partii Republikańskiej Adam Kinzinger oświadczył, że USA muszą “być gotowe” do użycia amerykańskiej armii na Ukrainie. Kinzinger jest inicjatorem przyjęcia przez Kongres rezolucji, która pozwala prezydentowi na wydanie rozkazu użycia sił zbrojnych w sytuacji, gdyby Rosja użyła broni masowego rażenia na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku. Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Senator Partii Demokratycznej Chuck Schumer oświadczył w niedzielę, że doda do ustawy klauzulę, która umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie pochodzących z nich pieniędzy Ukrainie

prezydent.pl / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply