Pentagon testuje w powietrzu elementy broni hipersonicznej [+VIDEO]

Marynarka Wojenna i Armia USA przeprowadziły test elementów broni hipersonicznej. Według Pentagonu, próba zakończyła się powodzeniem.

Jak podała w środę agencja Reuters, w środę Marynarka Wojenna i Armia USA w ramach testów komponentów broni hipersonicznej wystrzeliła rakietę eksperymentalną z nadmorskiego stanowiska NASA, Wallops Flight Facility w stanie Wirginia.

Celem było przetestowanie urządzeń łączności i nawigacji dla broni hipersonicznej, a także sprawdzenia, jak konkretne materiały wytrzymują bardzo wysokie temperatury w „rzeczywistym środowisku hipersonicznym”. W górnych partiach atmosfery, rakieta uwalnia hipersoniczne pojazdy (głowice) szybujące, które następnie lecą do celu z prędkością ponad pięć razy większą, niż prędkość dźwięku, tj. ok. 6 200 km/godz. Takie pojazdy/głowice nie posiadają napędu, czym różnią się od innych typów, posiadających silniki strumieniowe scramjet.

Reuters zaznacza, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich globalni rywale, przyspieszyli tempo budowania broni hipersonicznej. Żeby przyspieszyć prace, Pentagon przeprowadził te eksperymenty i sprawdza prototypy przy użyciu rakiety meteorologicznej (sounding rocket), która jest mniejsza, a przez to tańsza. Celem jest tu wypełnienie krytycznie ważnej luki między testowaniem naziemnym a testami powietrznymi w pełni rozwiniętego i zbudowanego systemu.

Przeprowadzony w środę test miał zweryfikować przyszłe aspekty programów rozwijanych przez U.S. Navy i amerykańską armię, odpowiednio: Szybkiego Uderzenia Konwencjonalnego (Conventional Prompt Strike – CPS) i Broni Hipersonicznej Dalekiego Zasięgu (LRHW). Opracowane dla nich systemy broni hipersonicznej mają być wystrzeliwane z morza oraz z lądu. Poprzedni tego rodzaju test miał miejsce w październiku 2021 roku.

Pentagon poinformował, że przeprowadzony test zakończył się powodzeniem. Jeszcze w tym tygodniu ma zostać wystrzelona druga rakieta testowa. Departament Obrony podkreśla, że dostarczenie amerykańskim siłom zbrojnych broni hipersonicznej jest dla niego jednym z najwyższych priorytetów. Zgodnie z założeniami, USA mają dysponować nią w ciągu kilku lat, do około połowy obecnej dekady.

W USA nad opracowaniem broni hipersonicznej pracują koncerny Lockheed Martin Corp i Raytheon.

Jak pisaliśmy, w połowie marca br. USA przeprowadziły udany test pocisku hipersonicznego HAWC, z silnikiem strumieniowym scramjet. Sprawę trzymano w tajemnicy przez dwa tygodnie w obawie o wzrost napięcia z Rosją.

Przypomnijmy, że także we wrześniu ubiegłego roku Stany Zjednoczone przetestowały pocisk hipersoniczny HAWC z silnikiem strumieniowym typu scramjet. O zdarzeniu poinformował Pentagon. Podkreślono wówczas, że był to pierwszy od 2013 r. udany test tego rodzaju broni w USA.

Jak informowaliśmy, strona rosyjska podała w marcu bieżącego roku, że po raz pierwszy użyła swoich najnowszych hipersonicznych pocisków Kinżał na Ukrainie. Rosjanie użyli ich do zniszczenia magazynu broni na zachodzie kraju. Informacje o użyciu pocisku potwierdzili amerykańscy urzędnicy w rozmowie z CNN.

Reuters / navy.mil / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply