Premier bazującego w Trypolisie Rządu Jedności Narodowej Libii (GNU) Abd al-Hamid Dubajba nie zgadza się na ustąpienie ze stanowiska.

21 października przewodniczący skonfliktowanej z Dubajbą Izby Reprezentantów Akila Salih działającej w Tobruku we wschodniej Libii osiągnął porozumienia z przewodniczącym trypolitańskiej Najwyższej Rady Państwa Chalidem al-Miszri w sprawie rozwiązania konfliktu toczącego kraj. Miałoby ono zostać przybliżone poprzez zmiany na najwyższych szczeblach władz, ustalili na rozmowach w Maroku przedstawiciele dwóch frakcji politycznych.

Rozwiązanie takie oznacza konieczność powołania także nowego szefa Rządu Jedności Narodowej, jedynego uznawanego międzynarodowo. Scenariusz taki odrzucił jednak dotychczasowy premier. „Libijczycy proszą wszystkich o wypełnienie swoich zobowiązań wyborczych. Mówienie o równoległych ścieżkach, takich jak dzielenie się suwerennymi stanowiskami, nie jest już akceptowane” – powiedział w sobotę Dubajba, którego zacytowała turecka agencja informacyjna Anadolu.

Wezwał on zarówno Saliha, jak i al-Miszriego do „przyspieszenia przyjęcia sprawiedliwych zasad konstytucyjnych, które rozwiążą problem prawny utrudniający przeprowadzenie wyborów”.

Pod koniec sierpnia w starciach zbrojnych w formalnej stolicy kraju – Trypolisie, w czasie strzelali do siebie stronnicy uznawanego międzynarodowo premiera Dubajby i zwolennicy wyznaczonego na szefa rządu przez tobrucką Izbę Reprezentantów Baszagi. Starcia zostały wywołane przez ponowną próbę Baszagi wkroczenia do Trypolisu. W walkach zginęły co najmniej 23 osoby, a około 140 zostało rannych.

Dubajba został wybrany na premiera kraju przez Libijskie Forum Dialogu podczas spotkania w Genewie w lutym 2021 r., co miało zakończyć wojnę domową w Libii. Tobrucka Izba Reprezentantów udzieliła poparcia rządowi tymczasowemu dopiero później.

Dubajba miał być tymczasowym premierem do czasu przeprowadzenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych, które pierwotnie zostały zaplanowane na grudzień 2021 r. Wybory nie odbyły się, a brak ich przeprowadzenia władze tymczasowe motywowały kiepską sytuacją pod względem bezpieczeństwa. Z tego powodu tobrucka Izba Reprezentantów uznała, że Dubajba nie ma już legitymacji do dalszych rządów i wysunęła Baszagę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wojna domowa w Libii trwa od czasu gdy interwencja NATO, wspierając rebelię jaka rozpoczęła się w Bengazi, doprowadziła w 2011 r. do obalenia wieloletniego przywódcy tego kraju, Muammara Kaddafiego. W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, że francuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W marcu 2018 roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze obalonego libijskiego przywódcy.

W latach 2014-2020 konflikt zbrojny toczył się głównie między Rządem Zgody Narodowej Libii (GNA) z Trypolisu, uznawanym oficjalnie przez ONZ i wspieranym przez Turcję, oraz Libijską Armią Narodową (LNA) wspieraną przez Izbę Reprezentantów, libijski parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie przez Francję, Rosję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. LNA z gen. Chalifą Heftarem popiera obecnie Fati Baszagę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Porozumienie o zawieszeniu broni i powołaniu władz tymczasowych kraju zostało zawarte w lutym 2021 r., jednak do tej pory nie przybliżono się do wyłonienia władz uznanych przez wszystkie plemiona i ugrupowania polityczne, a jeszcze w maju doszło do starć w Trypolisie między zwolennikami Dubajby i Baszagi.

aa.com.tr/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply