Ambasada USA w Moskwie usunęła swój adres ze strony głównej swojej witryny internetowej. Adres, który obecnie odnosi się do separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, zastąpiono współrzędnymi.

Brak adresu na stronie głównej witryny internetowej ambasady USA w Moskwie zauważyła w niedzielę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Jak napisała w serwisie Telegram, zamiast nazwy ulicy Amerykanie umieścili współrzędne placówki: 55,75566° N, 37,58028° E.

W zakładce "Embassy & Consulates" wciąż znajduje się stary adres ambasady: Bolszoj Diewiatinskij Pierieułok 8.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy oświadczył, że kraj ten nie posiada pocisków, jakie miały zostać użyte do ostrzału rosyjskiego miasta.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko napisał na Telegramie, że Rosjanie "sami ostrzelali własne domy", jak przytoczył portal Interia. Zasugerował to odnosząc się do typu rakiet jakie, według Heraszczenki, miały spaść na mieszkalne budynki Biełgorodu.

Julian Assange, ścigany przez władze USA w związku z 18 zarzutami, zwrócił się do sądu w Londynie o zablokowanie jego ekstradycji.

Jak podaje agencja Reutera, zespół prawników założyciela Wikileaks Juliana Assange'a wniósł odwołanie do Wysokiego Trybunału (ang. High Court) w Londynie od decyzji minister spraw wewnętrznych Priti Patel o wydaniu ich klienta Stanom Zjednoczonym. Potwierdził to w piątek jego brat Gabriel Shipton.

Sąd Najwyższy potwierdził BBC, że odwołanie Assange'a do niego wpłynęło. 1 lipca był ostatnim dniem, w którym aktywista mógł się odwołać.

Wypowiedzi ukraińskiego ambasadora są wypaczeniem faktów historycznych, bagatelizują Holokaust i obrażają tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego ludzi - oświadczyła w piątek ambasada Izraela w Berlinie, odnosząc się do słów ambasadora Ukrainy w Niemczech, Andrija Melnyka. Ukraiński ambasador wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach.

W piątek do słów ukraińskiego ambasadora w Niemczech odniosła się ambasada Izraela w Berlinie: "Wypowiedzi ukraińskiego ambasadora są wypaczeniem faktów historycznych, bagatelizują Holokaust i obrażają tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego ludzi".

"Stwierdzenia ambasadora nie tylko podważają wartości, które wszyscy cenimy i w które wierzymy, ale także podkopują odważną walkę narodu ukraińskiego o życie zgodnie z wartościami demokratycznymi" - dodano.

Czechy zgodziły się na udział swojego lotnictwa w ochronie słowackiego nieba. Najprawdopodobniej oznacza to zapalenie zielonego światła dla przekazania słowackich samolotów MiG-29 Ukrainie, ale premier Słowacji Eduard Heger nie chciał za dużo o tym mówić.

Od września Czechy pomogą Słowacji w ochronie jej przestrzeni powietrznej - powiedział w niedzielę premier Czech Petr Fiala na antenie telewizji CT24. Wcześniej Słowacja uzależniała przekazanie swoich samolotów MiG-29 Ukrainie od objęcia jej ochroną przez lotnictwo Czech i Polski.

"Pomożemy Słowacji dopóki nie będzie miała do swojej dyspozycji nowych samolotów. I liczymy na to, że ktoś nam pomoże, jeśli będziemy mieli problemy" - powiedział Fiala.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 229 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
31%