Ambasador Francji powiązała skuteczność walki z korupcją na Ukrainie ze sprawą reżimu wizowego dla Ukraińców.

Isabelle Dumont, ambasador Francji na Ukrainie ostrzegła ukraińskich polityków, że brak postępów w walce z korupcją może oznaczać dla Ukrainy utratę ruchu bezwizowego z Unią Europejską. W wywiadzie opublikowanym 21. grudnia przez Europejską Prawdę Dumont ujawniła, że Francja uważnie śledzi aferę związaną z domniemanym kupowaniem ukraińskiego obywatelstwa na podstawie fałszywych dokumentów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4599.49 PLN    (20.9%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dumont, pytana o kluczowe reformy na Ukrainie, wymieniła jedynie „walkę z korupcją połączoną z budową państwa prawa”. Potwierdziła także, że burzliwe wydarzenia w ukraińskim parlamencie w nocy z 6 na 7. grudnia br. o mało nie doprowadziły do utraty przez Ukrainę ruchu bezwizowego z UE.

Kiedy zobaczyliśmy takie napady, takie ataki na tych, którzy walczą z korupcją, dla nas, dla Unii Europejskiej to było szokiem. Powiem otwarcie: uważamy, że to dla Ukrainy był krok wstecz. – mówiła Dumont, która na uwagę dziennikarza Europejskiej Prawdy, iż ponowne wprowadzenie reżimu wizowego uderzyłoby w zwykłych Ukraińców, odpowiedziała:

C’est la vie – takie jest życie! Na tym polega zasada politycznej odpowiedzialności. Polityczni liderzy powinni być godnymi i pracować w interesie Ukrainy. – mówiła Dumont.

Ambasador ujawniła, że Francja uważnie śledzi rozwój afery związanej z osobą Diny Pimachowej, zastępczyni szefa Migracyjnej Służby Ukrainy, która na taśmach Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy proponowała za łapówkę uzyskanie ukraińskiego obywatelstwa.

Szczególnie uważnie śledzimy rozwój tej sytuacji. Jeśli nasze podejrzenia się potwierdzą, będzie to miało ważne znaczenie z punktu widzenia reżimu bezwizowego – ostrzegła Dumont.

CZYTAJ TAKŻE: USA i UE skrytykowały Ukrainę za regres w walce z korupcją

Kresy.pl / Europejska Prawda

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. uvara
    uvara :

    Z jednej strony to musi być poniżające dla co bardziej świadomych Ukraińców patrzeć jak ich władze podskakują na smyczy jak UE zawoła, kulą uszy jak krzyknie, merdają wesoło gdy chwali… wszystko za kostkę z napisem „bezwiz”, z którego wg statystyk korzysta niewiele więcej osób niż to było przed likwidacją wiz.