Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ukraińskiego rządu osiągnęli w piątek porozumienie w sprawie nowego programu kredytowania dla Ukrainy. Nowy 14-miesięczny program Stand-By-Arrangement (SBA) opiewający na 3,9 mld dolarów zastąpi program rozszerzonego finansowania (EFF) rozpoczęty w 2015 roku i wygasający w marcu 2019 roku. – podała agencja Ukrinform.

Oświadczenie o zawarciu porozumienia pojawiło się również na stronie internetowej MFW.

„Nowy SBA, z wymaganym dostępem do 2,8 miliarda SDR (równowartość 3,9 miliarda USD), będzie stanowił kotwicę dla polityki gospodarczej władz w 2019 roku. Opierając się na postępach poczynionych w ramach programu EFR w redukowaniu makroekonomicznych słabych stron, będzie koncentrował się w szczególności na kontynuowaniu konsolidacji fiskalnej i ograniczaniu inflacji, a także reformach mających na celu wzmocnienie administracji podatkowej, sektora finansowego i sektora energetycznego.” – napisano w komunikacie MFW.

Nowy program ma być rozwijany w ścisłej koordynacji z Bankiem Światowym i Unią Europejską, które prowadzą wobec Ukrainy podobne programy.

Dzisiejsze ustalenia muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez kierownictwo MFW. Fundusz uzależnił ostateczne zatwierdzenie nowego programu od przyjęcia na Ukrainie budżetu na 2019 rok.

Jak zauważył portal Zaxid.net komunikat MFW pojawił się godzinę po tym, jak ukraiński rząd podjął decyzję o podwyższeniu ceny za gaz dla odbiorców indywidualnych o 23,5 proc. od 1. listopada 2018 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że odmowa podwyższenia przez ukraińskie władze cen gazu dla odbiorców do poziomu rynkowego była jedną z przyczyn wstrzymania programu pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy. Po spełnieniu kolejnych wymagań Funduszu przez Ukrainę kwestia cen gazu pozostała jedyną nierozwiązaną sprawą. We wrześniu br. misja MFW wynegocjowała z ukraińskimi władzami wznowienie pomocy finansowej w zamian za podwyższenie cen gazu, jednak ukraiński rząd zwlekał z wprowadzeniem w życie tej decyzji. Jak powiedział dzisiaj premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, Ukraińcom udało się wynegocjować, że gaz zdrożeje o 23,5 proc. a nie o 60 proc., jak chciał MFW.

We wrześniu br. pomoc makroekonomiczną dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro odblokowała również Unia Europejska.

Kresy.pl / Ukrinform / Zaxid.net / imf.org
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz