Lotniskowiec marynarki wojennej USA USS Harry S. Truman przekroczył w piątek północne koło podbiegunowe. Jednostka będzie brała udział w manewrach NATO Trident Juncture 2018 na Morzu Norweskim. Ostatni raz do podobnego zdarzenia doszło w 1991 roku.

O przepłynięciu kręgu polarnego przez USS Harry S. Truman poinformowała dzisiaj amerykańska marynarka wojenna. „Jesteśmy niewiarygodnie podekscytowani operowaniem na Morzu Norweskim” – oświadczył dowódca jednostki kpt. Nick Dienna. „Minęły ponad trzy dekady od czasu gdy lotniskowiec był sprawdzany w takim środowisku i pomimo trudnej pogody i warunków na morzu, ci mężczyźni i kobiety demonstrują, że ten okręt może korzystać z pełnego spektrum możliwości w dowolnym miejscu na świecie” – dodawał kpt. Dienna mając na myśli swoich marynarzy.

Jak napisano w amerykańskim komunikacie, USS Harry S. Truman z towarzyszącymi mu okrętami będzie rozwijał swoje zdolności u wybrzeży Norwegii przeprowadzając działania w powietrzu, na wodzie i pod wodą w warunkach temperatur poniżej zera, ostrych wiatrów i nieprzewidywalnego morza. Po takim treningu jednostka ma przyłączyć się do manewrów Trident Juncture 2018.

Ostatni raz amerykański lotniskowiec operował za kołem podbiegunowym we wrześniu 1991 roku. Był to USS America biorący wówczas udział w manewrach NATO North Star.

Jak pisaliśmy, ćwiczenia Trident Juncture 2018 odbędą się w Norwegii w dniach 25. października – 23. listopada br. Oprócz 45 tys. żołnierzy NATO z 30 krajów, weźmie w nich udział 150 samolotów, 70 okrętów oraz około 10 tys. pojazdów wojskowych. Będą to największe ćwiczenia NATO od czasów “zimnej wojny”. W manewrach licznie będzie reprezentowana Bundeswehra, która wysyła do Norwegii 10 tys. żołnierzy i 4 tys. pojazdów, w tym 100 czołgów. Tak duży udział niemieckiej armii jest uzasadniany tym, że Niemcy od początku 2019 roku przejmują dowodzenie w tzw. szpicy NATO.

Kresy.pl / navy.mil

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply