Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje projekcje dla światowej gospodarki spustoszonej przez pandemię koronawirusa, przewidując znacznie głębszą recesję i wolniejsze ożywienie niż oczekiwano jeszcze dwa miesiące temu.

Fundusz podał w środę w zeszłym tygodniu, że oczekuje, że globalny produkt krajowy brutto zmniejszy się w tym roku o 4,9%, czyli więcej niż 3% prognozowane w kwietniu. W 2021 r. Fundusz przewiduje wzrost o 5,4%, w porównaniu z kwietniowym 5,8%.

CZYTAJ TAKŻE: Polski przemysł wciąż w depresji, mimo poprawy sytuacji

Ostrzegając przed największym kryzysem od czasów Wielkiego Kryzysu, MFW stwierdził, że zwiększony pesymizm odzwierciedla skutki większego niż oczekiwano szoku podażowego wynikającego z blokowania całych państw, obowiązku utrzymywania dystansu społecznego i innych środków bezpieczeństwa.

Główna ekonomistka MFW Gita Gopinath stwierdziła, że ​​łączna strata dla światowej gospodarki w tym roku, a następnie w wyniku recesji, ma wynieść 12,5 biliona dolarów.

„Wysoki stopień niepewności związany jest z tą prognozą, zarówno jeśli chodzi o możliwy wzrost, jak i spadek” – powiedziała Gopinath na wirtualnej konferencji prasowej w sprawie aktualizacji World Economic Outlook. „Wzrostowi sprzyjać mogą lepsze wiadomości na temat szczepionek i  sposobów leczenia oraz dalsze wsparcie polityczne, które mogą przyspieszyć powrót do normalności. Z drugiej strony, kolejne fale infekcji mogą odwrócić zwiększoną mobilność w wydatkach i gwałtownie zaostrzyć warunki finansowe, powodując kryzys zadłużenia”.

Obecne pogorszenie koniunktury porównuje się do utraty około 10% światowej produkcji gospodarczej w latach 30. XX wieku, powiedział Gopinath.

CZYTAJ TAKŻE: Bank centralny Hiszpanii przewiduje rekordowy spadek PKB

Środki przeznaczone globalnie na rozrusznie gospodarki wynoszą obecnie ok. 11 bilionów dolarów, w porównaniu z 8 bilionami szacowanymi w kwietniu. Według MFW te wydatki po raz pierwszy podniosą globalny wskaźnik zadłużenia do ponad 100%. Przewiduje się, że wzrost zadłużenia w tym roku wyniesie ok. 19%, co jest dużo poważniejszym wzrostem niż podczas kryzysu finansowego z 2009 roku.

MFW obniżył swoje prognozy dotyczące konsumpcji w większości gospodarek świata. Prognozy zakładają, że kraje o malejącym wskaźniku infekcji nie będą musiały przywracać ścisłych ograniczeń z początku pandemii i będą w stanie polegać na alternatywnych metodach, takich jak większa ilość testów, śledzenie kontaktó i izolacja.

Fundusz podał, że jego nowa prognoza podlega rewizji w zależności od długości pandemii i blokady, stosowania dobrowolnego dystansu społecznego i zdolności obecnie zwolnionych do znalezienia pracy.

Prognoza może zostać zaktualizowana również, jeśli dojdzie do przełomu medycznego lub działalność gospodarcza zostanie wznowiona szybciej niż się przewiduje, a także – na niekorzyść – kiedy pandemia znów się wzmocni.

Oczekuje się, że w Stanach Zjednoczonych PKB spadnie o 8% w 2020 r., W porównaniu z poprzednią prognozą 5,9%. MFW powiedział, że największa gospodarka świata może wzrosnąć w przyszłym roku o 4,5%.

Fundusz przekazał, że strefa euro prawdopodobnie zmniejszy się o 10,2% w 2020 r., a następnie wzrośnie o 6% w 2021 r.

Najbardziej skurczą się gospodarki rozwinięte – o 8% w porównaniu do wcześniej przewidywanych 6,1%. Rynki wschodzące i rozwijające się odnotują 3% spadek w porównaniu z prognozą 1% w kwietniu. Chinom uda się utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie 1%.

Globalne zmiany PKB w 2020 roku / fot. Bloomberg

Największe zmiany w przewidywaniach w porównaniu do kwietnia zanotowano w Indiach. Według obecnych prognoz gospodarka tego kraju ma skurczyć się o 4,5% w porównaniu do 1,9% z kwietnia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pandemia dotknęła również mocno kraje Ameryki Łacińskiej, m.in. z powodu słabiej rozwiniętych systemów ochrony zdrowia. Przewiduje się, że jej dwie największe gospodarki, Brazylia i Meksyk, skurczą się odpowiednio o 9,1% i 10,5%.

Fundusz poinformował, że globalny wolumen handlu towarami i usługami prawdopodobnie spadnie w tym roku o 11,9%.

Kresy.pl / Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply