Informacje porównujące wpływ jaki na Polskę wywierają przedsiębiorcy z kraju i zagraniczne korporacje przedstawiono w czwartek w raporcie “Przedsiębiorca odczarowany. Kim są twórcy polskiej gospodarki”.

Według raportu przygotowanego przez Polityka Insight na zlecenie Polskiej Rady Biznesu w Polsce działa 662 tys. przedsiębiorców, którzy prowadzą 884 tys. firm. Jak zaznaczył w czwartek główny ekonomista Polityki Insight Adam Czerniak, na potrzeby raportu założono, że przedsiębiorca to każda osoba, która jest fundatorem i równocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą, w której zatrudnia co najmniej jednego pracownika. W ten sposób chciano odróżnić przedsiębiorców od osób samozatrudnionych, ale chcemy od grupy firm, które nie są ich własnością, jak np. przedsiębiorstwa, które są spółkami akcyjnymi z rozproszony kapitałem.

Autorzy raportu wyliczyli, że polscy przedsiębiorcy dokładają do PKB Polski 35 proc. Może się to wydawać mało, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie przedsiębiorstwa – czyli także międzynarodowe korporacje czy osoby samozatrudnione – to już udział przedsiębiorstw w tej grupie przekracza 50 proc. Przypomniał, że do PKB wliczana jest nie tylko działalność przedsiębiorstw, ale także państwa, armii, szpitali, czyli tych wszystkich grup, które przedsiębiorstwami nie są i gdzie polscy przedsiębiorcy siłą rzeczy nie prowadzą własnej działalności.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie spółki przejmują firmy w Niemczech

Dodatkowo według wyliczeń wkład polskich przedsiębiorstw we wzrost PKB w 2016 r. przekraczał 50 proc. Autorzy raportu wykazali, że polski przedsiębiorca różni się od swych kolegów z krajów UE tym, że jest obrotny, stara się sprawdzić nowe modele biznesowe, jest lepiej wykształcony i otwarty na nowe technologie. Jednocześnie “piętą achillesową polskich przedsiębiorstw” jest ekspansja na rynki zagraniczne, ponieważ eksport nie przekracza 20 proc.

Nasze firmy (…) handlują przede wszystkim za granicą poprzez międzynarodowe korporacje. To duże międzynarodowe sieci są głównymi odbiorcami ich produktów. W rezultacie o ile są włączeni do europejskiego łańcucha wartości dodanej, to nie wysyłają swoich towarów bezpośrednio za granicę – tłumaczył Czerniak.

Polscy przedsiębiorcy inwestują więcej niż międzynarodowe korporacje – podkreśliła wiceprezes Polskiej Rady Biznesu (PRB) Małgorzata Adamkiewicz. Zaznaczyła, że w 2016 r. polskie firmy przeznaczyły na inwestycje ponad 145 mld zł., z czego większość wydano na środki trwałe. W rezultacie przedsiębiorcy odpowiadali za ponad 1/3 wszystkich wydatków inwestycyjnych na budowę polskiego kapitału, czyli trzykrotnie więcej od firm z kapitałem zagranicznym – można przeczytać w raporcie.

Jak powiedział w czwartek wiceprezes PRB Jacek Olechowski, obecnie polscy przedsiębiorcy nie są rozpoznawani jako grupa społeczna, a ich rozproszone głosy zbyt słabo rezonują w debacie publicznej – zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak duży mają wkład w gospodarkę.

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply