Konsorcjum złożone z największych węgierskich firm budowlanych będzie od przyszłego roku zaangażowane w odbudowę Soltani w kontrolowanej przez Azerbejdżan części Górskiego Karabachu.

Informację taką podał w poniedziałek w Budapeszcie minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, zrelacjonował portal Daily News Hungary. Wystąpił on na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z ministrem gospodarki Azerbejdżanu Michaiłem Dżabbarowem i podkreślił, że oba kraje są „niezwykle zaangażowane” w dalszy rozwój stosunków. Szijjártó nazwał udział Węgier w odbudowie obszarów efektywnie odzyskanych przez Azerbejdżan w 2020 r. ważnym osiągnięciem i dodał, że plany odbudowy zostały już zatwierdzone, a część odpowiednich porozumień podpisana.

Szijjártó pokreślił, że Węgry rozpoczęły na początku tego roku import gazu ziemnego z Azerbejdżanu w ramach umowy zakładającej łączny import z Azerbejdżanu 100 mln m sześc. gazu rocznie i magazynowanie 50 mln m sześc. gazu, który Azerbejdżanie będą mogli skierować na inne rynki.

Dodał jednak, że zwiększenie importu azerbejdżańskiego gazu wymagałoby „środków Unii Europejskiej ułatwiających rozwój infrastruktury w Europie Południowo-Wschodniej”. W związku z tym wezwał „Unię Europejską, aby zrobiła więcej na rzecz dywersyfikacji źródeł energii niż namawianie państw członkowskich… Bruksela również powinna działać i zapewnić fundusze na zwiększenie możliwości tranzytu gazu”.

Szijjártó powiedział, że węgierski eksport do Azerbejdżanu wzrósł w pierwszej połowie 2023 roku 3,5-krotnie, a jego łączna wartość przekroczyła sumę z ubiegłego roku. Dodał, że szybko rośnie także import.

Podkreślił, że węgierski koncern naftowym MOL jest „ważnym graczem” w sektorze wydobycia ropy w Azerbejdżanie, a zwiększony wolumen importu ropy z tego kraju przyczynia się do bezpieczeństwa energetycznego Węgier. Węgry i ich obywatele „bardzo zyskują na długoterminowej współpracy z Azerbejdżanem” – stwierdził Szijjártó, zauważając, że oba kraje rozpoczęły współpracę energetyczną w 2010 roku.

Węgry od lat dają wysoki priorytet relacjom z Azerbejdżanem, co jest częścią szerszej strategii budowania strategicznych relacji z państwami turkijskimi od Turcji począwszy, jako uzupełnienia i przeciwwagi dla relacji z Zachodem.

dailynewshungary.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply