Armenia opublikowała nagranie będące kolejnym przykładem wykorzystania precyzyjnie kierowanych pocisków rakietowych podczas armeńsko-azerbejdżańskiego konfliktu w Górskim Karabachu.

Na pierwszych kadrach widać bliżej nieokreślony, płonący i zniszczony pojazd. To, co prawdopodobnie wydarzyło się wcześniej, ilustruje późniejsza część filmu.

Na nagraniu widać m.in. azerski samochód opancerzony produkcji izraelskiej SandCat, który prawdopodobnie utknął w miejscu. Chwilę później trafia w niego wystrzelony przez Ormian kierowany pocisk przeciwpancerny. Widać też, jak jeden żołnierz zauważył szybko nadlatującą rakietę i skoczył na bok.

Azerbejdżan zaczął dostawać od izraelskiego producenta Plasan samochody opancerzone SandCat, zbudowane w oparciu o konstrukcję komercyjnego pickupa Ford F550 od 2016 roku. Azerowie zamówili co najmniej 60 pojazdów w czterech wersjach, w tym z modułem bojowym Rafael Samson MLS z ppk Spike-LR czy modułem Mini Samson, z karabinem maszynowym kal. 12,7 mm.

Wiadomo też, że podczas konfliktu w Górskim Karabachu oddziały azerbejdżańskie wykorzystują też modyfikację SandCata z systemami przeciwpancernymi typu Spike-LR 3. generacji, o zasięgu do 4 km i wyposażoną w 6 ppk. Załoga takiego wozu liczy 5 osób.

Przeczytaj: Rosjanie analizują konflikt w Górskim Karabachu: pokazuje obraz wojny przyszłości i znaczenie dronów

Zobacz również: Siły Azerbejdżanu opublikowały nagranie z trafienia w armeńskie systemy S-300 [+VIDEO]

Jak pisaliśmy, we wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęła dyskusję za zamkniętymi drzwiami w sprawie konfliktu w Górskim Karabachu. W poniedziałek, mimo ogłoszonego dzień wcześniej zawieszenia broni, trwały ostrzały artyleryjskie z obu stron. Azerbejdżan poinformował o ostrzelaniu przez Ormian miejscowości Agdżebedin, Towuz i Daszkesan. Z kolei władze nieuznawanej ormiańskiej Republiki Arcachu twierdzą, że armia azerbejdżańska ostrzelała miasto Martuni i cztery wsie w jego pobliżu.

Republika Górskiego Karabachu powstała w wyniku powstania zamieszkujących region Ormian przeciw władzom Azerskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie, przy wsparciu władz Armenii obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez żadne państwo na świecie. Górski Karabach utrzymuje natomiast ścisłe związki z Armenią, która wspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Były prezydent i premier Armenii Serż Sarkisjan wywodzi się Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki.

Od czasu rozejmu z 1994 r. konflikt był konfliktem niskiej intensywności z okresowymi eskalacjami. Obecna rozpoczęła się 27 września i jest największym nasileniem walk od 26 lat. Karabaski proces pokojowy toczy się w ramach Mińskiej Grupy OBWE w skład której poza zwaśnionymi stronami, wchodzą przedstawiciele Białorusi, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwecji, Portugalii, Turcji, Szwecji, Finlandii, którym przewodniczą reprezentanci Francji, USA i Rosji.

YouTube / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply