Decyzja rządu kanadyjskiego o zawieszeniu eksportu kluczowych części dronów do Turcji przeszkodziła trwającym wysiłkom Turcji na rzecz rozwoju samowystarczalnego przemysłu obronnego – poinformował Defense News we wtorek.

Jak poinformował portal Defense News, kanadyjski zakaz eksportu kluczowych części dronów do Turcji może zahamować produkcję rodzimych dronów uderzeniowych.

Lokalnie zbudowany dron, znany jako Bayraktar TB-2, zawiera kluczowe części zagraniczne, problem pojawił po ogłoszeniu 5 października przez kanadyjskiego ministra spraw zagranicznych Francois-Philippe Champagne zawieszenia zezwoleń na eksport technologii dronów do Turcji, która wspiera Azerbejdżan w trwającym konflikcie zbrojnym na Kaukazie.

Champagne wstrzymał eksport wraz z poleceniem zbadania twierdzeń, że w walkach wykorzystywana jest kanadyjska technologia dronów. Decyzja podjęta została po ogłoszeniu przez grupę rozbrojeniową Project Plowshares, która ostrzegła, że ​​wielomilionowy eksport zaawansowanych technologicznie czujników i technologii namierzania produkowanych przez L3Harris WESCAM w Burlington w prowincji Ontario jest sprzeczny z prawem krajowym Kanady i jej zobowiązaniami międzynarodowymi wynikającymi z Traktatu Narodów Zjednoczonych o handlu bronią, do którego rząd Trudeau przystąpił rok temu.

L3Harris WESCAM, kanadyjska spółka zależna amerykańskiego giganta zbrojeniowego L3Harris, jest jednym z czołowych światowych producentów i eksporterów systemów obrazowania elektrooptycznego / podczerwonego  i czujników celowniczych – oba są stosowane w dronach Bayraktar.

„Czujniki te są integralną częścią ich zdolności do prowadzenia działań wojennych z dronami, które w ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej przeprowadzali w kilku strefach konfliktu” – powiedział w rozmowie z Radio Canada International Kelsey Gallagher, badacz Project Plowshares. „Gdyby eksport tych czujników został całkowicie wstrzymany, Turcja nie miałaby części niezbędnych do przeprowadzania nowoczesnych nalotów”.

„Mogą istnieć inni zagraniczni dostawcy, których można użyć jako rozwiązania tymczasowego” – dodał analityk. „Ale jest to głównie technologia zachodnia (w tym izraelska) i może nie dotrzeć do tureckich producentów z powodów politycznych”.

Jednak czołowy turecki urzędnik ds. zamówień Ismail Demir, prezes agencji zamówień obronnych, napisał na Twitterze 6 października, dzień po decyzji Kanady, że Turcja wkrótce rozpocznie masową produkcję systemu elektrooptycznego CATS, aby zastąpić technologię WESCAM używaną w dronie TB-2.

Turcja oskarżyła Kanadę o podwójne standardy z powodu wstrzymania eksportu technologii wojskowej do Turcji na skutek zarzutów, że sprzęt był wykorzystywany przez siły azerskie w konflikcie o Górski Karabach.

“Nie ma wytłumaczenia dla blokowania eksportu sprzętu obronnego do sojusznika z NATO, podczas gdy Kanada nie widzi żadnej ujmy w tym, że eksportuje broń do krajów zaangażowanych militarnie w Jemenie” – czytamy w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy wcześniej, ukraiński resort obrony planuje pozyskać kolejnych 48 tureckich bezzałogowców Bayraktar TB2. Trwają rozmowy ws. zlokalizowania ich produkcji na Ukrainie.

W opublikowanej w poniedziałek piątego października rozmowie z serwisem LB.ua, dyrektor firmy Ukrspeceksport, Wadym Nozdria powiedział, że trwają negocjacje dotyczące zakupu kilkudziesięciu kolejnych dronów rozpoznawczo-uderzeniowych produkcji tureckiej Bayraktar TB2 i zlokalizowania budowy tych bezzałogowców na Ukrainie.

Kresy.pl/Defence News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply