Turcja zmusiła Facebooka do otworzenia lokalnego przedstawicielstwa

Facebook ogłosił w poniedziałek, że utworzy w Turcji reprezentujący korporację podmiot prawny.

Facebook zdecydował się na stworzenie przedstawicielstwa funkcjonującego w ramach tureckiego porządku prawnego po tym gdy miejscowy parlament uchwalił nowe uregulowania funkcjonowania Internetu w Turcji. Amerykański gigant cyfrowy ogłosił swój plan w poniedziałek.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak twierdzi pisząca o sprawie agencja informacyjna Reutera Facebook nie jest pierwszą z wielkich korporacji cyfrowych, która otworzyła swoje przedstawicielstwo prawne w Turcji. Uczynili tak również właściciele marki Google i Youtube.

Reuter przypomina, że w zeszłym miesiącu obie te korporacje, a także Twitter, zostały obłożone przez władze Turcji karami pieniężnymi, za to, że nie przestrzegały nowych przepisów.

Nowe prawo wprowadza odpowiedzialność platform cyfrowych za treści publikowane z Turcji oraz daję jej władzom możliwość domagania się usuwania niektórych z nich. W przypadku uchylanie się właścicieli platform cyfrowych od tych wymogów w grę wchodzą nie tylko kary finansowe, ale też ograniczenie transferu danych portali o 90 proc., czy nawet całkowite ich zablokowanie.

Dyskusja na temat odpowiedzialności kierownictw i moderatorów platform cyfrowych wybuchła po tym gdy ich właściciele zdecydowali się dwa tygodnie temu zawiesić na stałe lub tymczasowo konta prezydenta USA Donalda Trumpa. Szefowie Twittera, Facebooka czy Instagrama uznali wówczas, że Trump używa portali społecznościowych w celu inspirowania przemocy politycznej.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz