Na skutek trwającej od dwóch lat epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i Europie oczekiwana długość życia – liczona rok do roku – jest aktualnie na najniższym poziomie od niemal stu lat – pokazuje raport Centrum Nauk Demograficznych Leverhulme przy Uniwersytecie Oksfordzkim. Spadki przypisano zgonom spowodowanym przez Covid-19.

Dane były zbierane w 29 krajach – głównie europejskich, lecz także w USA i Chile. Posługiwano się oficjalnymi rejestrami zgonów z ubiegłego roku. W 27 państwach zmniejszeniu uległa średnia długość życia. Największy spadek odnotowano w USA, gdzie wskaźniki w 2020 r. zmniejszyły o 2,2 roku w stosunku do 2019 r. Na drugim miejscu znalazła się Litwa. Wyniki raportu opublikowano w niedzielę na łamach International Journal of Epidemiology.

Jeden z autorów raportu – dr Jose Manuel Aburto – zwrócił uwagę, że w krajach takich jak Hiszpania, Włochy, Belgia, Walia i Anglia, ostatni duży spadek średniej długości życia został zanotowany podczas II wojny światowej.

Zobacz także: Naukowcy zbadali tzw. nadmiarowe zgony. Dane dotyczące Polski wysokie

Średnia długość życia zmniejszyła się o ponad rok w przypadku kobiet w ośmiu krajach oraz w przypadku mężczyzn w 11 krajach.

Podkreślono, że do tej pory mieliśmy do czynienia ze wzrostem długości życia o rok co około pięć lat w każdym z tych krajów.

Zaznaczono, że zmniejszenie oczekiwanej długości życia było w dużej mierze związane ze zwiększoną śmiertelnością w wieku powyżej 60 lat oraz zgonami z powodu Covid-19.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyniki raportu zostały opublikowane w niedzielę na łamach International Journal of Epidemiology.

Zobacz także: DGP: Na skutek pandemii dla co najmniej 2 mln pacjentów zabrakło miejsca w systemie opieki zdrowotnej

academic.oup.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply