Korea Północna ostrzegła Stany Zjednoczone, że „poważnie” rozważy powrót do polityki budowy broni jądrowej, jeśli Waszyngton nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec tego kraju. – podała w niedzielę agencja AFP.

AFP powołuje się na piątkowe oświadczenie północnokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, które ostrzegło, że może wrócić do polityki „byungjin” – tak władze w Pjongjang nazywały prowadzoną wcześniej politykę polegającym na łączeniu rozwoju gospodarczego z programem nuklearnym.

„Słowo + byungjin+ może pojawić się ponownie a zmiana polityki może zostać poważnie rozważona” – oświadczyło MSZ Korei Północnej. Oświadczenie ministerstwa przekazała oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

Podczas historycznego szczytu w Singapurze w czerwcu br. prezydent USA Donald Trump i przywódca KRL-D Kim Dzong Un podpisali niejasno sformułowane porozumienie w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Jak pisze AFP od tego czasu poczyniono niewielkie postępy. Waszyngton uzależnia zniesienie jakichkolwiek sankcji od pełnej denuklearyzacji stwierdzonej przez zagranicznych ekspertów, tymczasem Pjongang oczekuje łagodzenia reżimu sankcji już teraz.

W piątkowym wywiadzie dla Fox News amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powtórzył, że sankcje pozostaną, dopóki Korea Północna nie wypełni zobowiązań podpisanych w Singapurze. Pompeo ujawnił, że spotka się ze swoim koreańskim odpowiednikiem w przyszłym tygodniu.

CZYTAJ TAKŻE: Kim Dzong Un zaprosił papieża do Korei Północnej

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz