O godzinie 21. w niedzielę zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych w Polsce. Wyborcy wybierali spośród dwóch kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów, którzy w pierwszej turze 21. października uzyskali największe poparcie, lecz nie przekroczyli progu 50 proc. głosów. Taka „dogrywka” była potrzebna w 649 polskich gminach i miastach.

Według informacji spływających z komisji wyborczych, w większych miastach zwyciężyli kandydaci nie związani z ugrupowaniem rządzącym.

W Gdańsku zwyciężył urzędujący prezydent Paweł Adamowicz pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego. Adamowicz uzyskał 64,8 proc. głosów a Płażyński 35,2 proc. Frekwencja w Gdańsku wyniosła 57,7 proc. Podobnie głosowali wyborcy w Krakowie, którzy większością 62 proc. głosów dali zwycięstwo dotychczasowemu prezydentowi miasta Jackowi Majchrowskiemu popieranemu m.in. przez PO, Nowoczesną i PSL. Jego konkurentka, posłanka PiS Małgorzata Wassermann dostała 38 proc.

W Szczecinie prezydentem pozostanie Piotr Krzystek. Zdobywając 78 proc. głosów pokonał on Bartłomieja Sochańskiego (Zjednoczona Prawica).

W Olsztynie również zwyciężył urzędujący prezydent Piotr Grzymowicz, przed II turą poparty przez PO, Nowoczesną i PSL. Stosunkiem głosów 54:46 Grzymowicz pokonał byłego prezydenta Czesława Małkowskiego, który startował z ramienia własnego komitetu. W Kielcach wyborcy wybrali na prezydenta byłego trenera kadry polskich piłkarzy ręcznych Bogdana Wentę (komitet Projekt Świętokrzyskie). Uzyskując 61 proc. głosów Wenta pokonał Wojciecha Lubawskiego (KWW Porozumienie Samorządowe).

W Koninie na kandydata PO Piotra Korytkowskiego głosowało 56 proc. wyborców. Zostawił on w pokonanym polu kandydata PiS Zenona Chojnackiego. W Rudzie Śląskiej prezydentem pozostanie Grażyna Dziedzic. Poparło ją 62 proc. wyborców. Pokonała ona kandydata PiS Marka Wesołego.

Osobiste poparcie ze strony Jarosława Kaczyńskiego, który w trakcie kampanii wyborczej odwiedził Przemyśl i Nowy Sącz, nie pomogło w tych miastach w odniesieniu sukcesu przez kandydatów popieranych przez partię rządzącą. W Nowym Sączu w II turze zwyciężył bezpartyjny Ludomir Hanzel stosunkiem głosów 58:42 pokonując kandydatkę Zjednoczonej Prawicy Iwonę Mularczyk – prywatnie żonę posła Arkadiusza Mularczyka. W Przemyślu zdecydowane zwycięstwo odniósł kandydat Kukiz’15 poseł Wojciech Bakun. Na Bakuna głosowało 75 proc. wyborców, na jego kontrkandydata – Janusza Hamryszczaka z PiS – 25 proc.

Kandydaci popierani przez PiS przegrali również w Tarnowie, Siedlcach, Jeleniej Górze, Ostrołęce, Białej Podlaskiej, Dąbrowie Górniczej, Łomży, Grudziądzu, Elblągu i Radomiu.

Minimalne zwycięstwo w wyborach na prezydenta Chełma uzyskał kandydat Zjednoczonej Prawicy Jakub Banaszek. Głosowało na niego 50,89 proc. wyborców.

CZYTAJ TAKŻE: „Witamy Prezesa w Naszym mieście”. Bakun powitał Kaczyńskiego w Przemyślu

Kresy.pl / PAP / RMF FM

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Gratulacje dla W. Bakuna. Miejmy nadzieję, że jako prezydent Przemyśla, który jest drzwiami do Lwowa, będzie stał na straży właściwych relacji z Ukraińcami! Swoją drogą, po tym histerycznym wręcz jazgocie, jaki urządzili mu postgiedroyciowcy, ciekawe czy już jest przygotowany dla niego zakaz wjazdu na Ukrainę, jak dla Chomy?