Ukraina skieruje wyrzutnie Javelin do strefy walk w Donbasie

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy zapowiedział, że ukraińskie jednostki przebywające w strefie konfliktu w Donbasie zostaną uzbrojone w amerykańskie wyrzutnie przeciwpancerne Javelin. Dotychczas uzbrojenie to, przekazane Ukraińcom przez USA w ramach pomocy wojskowej, trzymano na tyłach.

Z zamiarze wysłania Javelinów do strefy konfliktu powiedział szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Rusłan Chomczak w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji „Armijainform”. Chomczak zapytany o gotowość ukraińskiej armii do użycia wyrzutni Javelin oraz tureckich dronów Bayraktar odpowiedział, że jedna z brygad, która kończy przygotowania do wykonywania zadań w tzw. strefie OOS (czyli na froncie w Donbasie), przechodzi intensywne szkolenia z obsługi Javelinów. „Osobiście chcę się upewnić, że nasi żołnierze mogą skutecznie używać tego przeciwpancernego systemu” – mówił gen. Chomczak.

Szef ukraińskiego Sztabu Generalnego dodawał, że w przyszłości każda brygada wysyłana do strefy OOS będzie dysponowała wyrzutniami Javelin. „Ponadto podczas przygotowywania tej brygady do następnej rotacji przećwiczymy użycie dronów Bayraktar do bojowego rażenia celów” – zapowiedział ukraiński dowódca.

Przypomnijmy, że o tym, iż Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie tzw. śmiercionośną broń defensywną, w tym także system Javelin, powiadomiono w grudniu 2017 roku. Jak wówczas komentowano, był to przełom, ponieważ wcześniej USA nie dostarczały Ukrainie tzw. broni śmiercionośnej. W 2018 roku Amerykanie sprzedali Ukraińcom ponad 200 pocisków i 37 wyrzutni systemu przeciwpancernego Javelin. W październiku 2019 roku informowano, że Ukraina kupuje od Stanów Zjednoczonych kolejne 150 pocisków przeciwpancernych systemu Javelin oraz dwie wyrzutnie o wartości 39 mln dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na początku stycznia 2018 roku amerykański dziennik „Wall Street Journal” podawał, że zarówno amerykańscy jak i ukraińscy urzędnicy mieli obawy, że broń śmiercionośna z USA, w tym systemy przeciwpancerne Javelin, może trafić w ręce separatystów i Rosjan. W związku z tym zamierzano zapewnić, że tak się nie stanie. Broń miała trafić nie do oddziałów frontowych, ale na tyły ukraińskiej armii. W ten sposób Waszyngton chciał mieć pewność, że Ukraińcy nie użyją  jej w działaniach ofensywnych oraz, że w toku potencjalnej walki systemy Javelin nie zostaną przechwycone przez separatystów. Pociski i wyrzutnie przeciwpancerne miały być przechowywane w wojskowych centrach szkoleniowych. Ponadto miały być regularnie liczone i sprawdzane przez amerykańskich żołnierzy stacjonujących na zachodzie Ukrainy, przy okazji szkolenia ukraińskich oddziałów. Jak wówczas twierdzono, znaczenie pozyskania takiej broni przez Ukrainę polegało na wzmocnieniu nacisku dyplomatycznego w celu zakończenia konfliktu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / armyinform.com.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz