Jak poinformowały amerykańskie siły powietrzne, 9 grudnia dokonano testu systemu transmisji danych gatewayONE, który pozwala maszynom nieposiadającym kompatybilnych systemów łączności na komunikacje.

W środę 9 grudnia, amerykańsie siły powietrzne przeprowadziły testy systemu transmisji danych gatewayONE. Pozwala on na bezpieczne przesyłanie danych taktycznych i komunikowanie się ze sobą maszyn nieposiadających kompatybilnych systemów łączności.

W testach wzięły udział samoloty F-35B Marine Corps F-22 Raptor i F-35A Lightning II, a także po raz pierwszy bezzałogowiec ONE XQ-58A Valkyrie. Pierwsze testy odbyły się w Arizonie, a testy przygotowawcze w Nevadzie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Podpułkownik Kate Stowe, kierownik programu gatewayONE w Air Force Lifecycle Management Center, wyznaczył 18 celów testowych i pomyślnie osiągnął dziewięć.

„Testowanie polega na przekraczaniu granic tego, co jest możliwe, znajdowaniu najtrudniejszych wyzwań i dostosowywaniu kreatywnych rozwiązań do pokonywania trudnych zestawów problemów” – poinformował Stowe. „Prawdziwą wygraną dnia było to, że gatewayONE ustanowił bezpieczną dwukierunkową translacyjną ścieżkę danych na wielu platformach i wielu domenach. O to właśnie chodzi”.

GatewayONE nie tylko może tłumaczyć dane między różnymi systemami komunikacji, ale w tym teście po raz pierwszy przenosił dane, które zwykle są przypisane do centrum operacyjnego lub taktycznego węzła naziemnego, bezpośrednio podając je do samolotów.

Zobacz też: Dowództwo Kosmiczne USA: Rosja przeprowadziła kolejny test rakietowego pocisku antysatelitarnego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

System umożliwia też dowódcom bitew na ziemi lub w powietrzu na lepsze koordynowanie operacji.

„Jeśli platformy piątej generacji mają być rozgrywającymi zespołami, którzy wspólnie działają, musimy być w stanie komunikować się z tymi jednostkami w sposób operacyjnie istotny i umożliwiać wymianę danych między nimi, a także od nich. Przez lata ludzie mówili, że nie da się tego zrobić. Dziś zespół poczynił kolejny krok w kierunku uczynienia niemożliwego możliwym” – powiedział Preston Dunlap z sił powietrznych i kosmicznych. „W ciągu zaledwie 12 miesięcy zespół otworzył drzwi do świata, w którym możemy umieścić potęgę centrum operacyjnego w kokpicie”.

Kresy.pl/US AirForce

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz