CIA rozmawia z talibami

Prezydent USA Joe Biden wysłał delegację na rozmowy z talibami, w skład której wszedł także wiceszef CIA.

Przedstawiciele władz USA podjęli rozmowy z rządzącymi Afganistanem talibami po raz pierwszy od skutecznego ataku na lidera Al Kaidy Ajmana al-Zawahiriego, który 31 lipca został zabity przez Amerykanów w Kabulu. Jak podał portal CNN w skład delegacji weszli zastępca dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) David Cohen i wysoki urzędnik Departamentu Stanu, specjalny przedstawiciel do spraw Afganistanu Tom West.

Po tym, jak al-Zawahiri został zabity, Stany Zjednoczone oskarżyły talibów o „wyraźne i rażące naruszenie porozumienia z Dohy” z czasów Trumpa, które zakładały, że ​​talibowie nie będą schronić terrorystów, jeśli siły amerykańskie wycofają się z Afganistanu, co zrobił w sierpniu 2021 r. Amerykanie szczególnie oskarżali klan Hakkanich, odgrywających dużą rolę w obozie talibów.

Stany Zjednoczone kontynuowały rozmowy z talibami, negocjują między innymi uwolnienie obywatela USA Marka Frerichsa, jednak ich wyżsi urzędnicy nie spotkali się twarzą w twarz z przedstawicielami talibów, od czasu wyeliminowania lidera Al Kaidy.

Frerichs został uwolniony prawie trzy tygodnie temu po ponad dwóch latach w niewoli, z pomocą Kataru. Urzędnicy administracji Joe Bidena powiedzieli, że spędzili miesiące na negocjacjach z talibami w sprawie jego uwolnienia i ostrzegli talibów, że najlepszym sposobem na odbudowanie zaufania będzie uwolnienie go.

Co najmniej jeden inny Amerykanin, filmowiec Ivor Shearer, jest obecnie przetrzymywany przez talibów po tym, jak został aresztowany wraz ze swoim afgańskim producentem Faizullahem Faizbahszem, gdy filmował miejsce, w którym zginął al-Zawahiri. Według Komitetu Ochrony Dziennikarzy Shearer był podobno kilka razy wzywany przez talibów na przesłuchanie.

„Talibowie walczą o zapobieganie atakom ISIS-Ch sprawiających, że wyglądają na nieudolnych, szczególnie w Kabulu” – powiedziała CNN Beth Sanner, były zastępca dyrektora wywiadu narodowego, która analizowała kwestie afgańskie w CIA. Odniosła się ona do odnogi Państwa Islamskiego – Prowincja Chorasan, która wypowiedziała wojnę talibom i organizuje zamachy terrorystyczne w Afganistanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Cohen “prawdopodobnie przekaże stanowczy komunikat, że przeprowadzimy więcej uderzeń, tak jak zrobiliśmy to przeciwko al-Zawahiriemu, jeśli odkryjemy, że członkowie Al-Kaidy w Afganistanie wspierają operacje, które zagrażają Stanom Zjednoczonym lub ich sojusznikom” – powiedziała Sanner. „ISIS-Ch stanowi teraz wewnętrzne zagrożenie afgańskie, dla talibów i międzyspołecznościowej stabilności, biorąc pod uwagę skupienie ISIS-Ch na zabijaniu szyitów, ale istnieją uzasadnione obawy, że ISIS-Ch może ostatecznie zwrócić uwagę na zewnętrzne operacje, jeśli talibowie nie będą w stanie by je powstrzymać” – uznała ekspertka.

Pomimo twierdzeń talibów, że zapewnili bezpieczeństwo wewnętrzne, Afganistan jest świadkiem regularnych ataków terrorystycznych grup zbrojnych, z których wiele określa się mianem „Państwa Islamskiego w prowincji Chorasan” czyli jako odłam ISIS. Ta ekstremistyczna organizacja pozostaje skonfliktowana z talibami, którzy przejęli rok temu władzę w Afganistanie, zmuszając USA i ich koalicjantów do wycofania się.

edition.cnn.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply