Rosyjska "flota widmo" omija sankcje i przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń - pisze włoski dziennik "Corriere della Sera". Medium wskazuje, że uzbrojenie trafia potem na front ukraiński.

Włoski dziennik "Corriere della Sera" pisze w sobotę, że tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, grupa okrętów wojennych zaczęła kursować między syryjskim portem Tartus a Noworosyjskiem nad Morzem Czarnym. Ruch jednostek zaczęli obserwować eksperci z brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute, którzy poinformowali dziennik o swoich ustaleniach.

Jak czytamy, nazwany "Sirian Express" szlak, służy transportowi broni i sprzętu, pozostawionych w Syrii po rosyjskiej interwencji w tym kraju, do portu nad Morzem Czarnym. Uzbrojenie trafiało potem na front ukraiński. Chodzi głównie o artylerię i pojazdy opancerzone.

W ocenie wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), w swoim expose szef MSZ Radosław Sikorski aż nazbyt chwalił Niemcy, a w sprawie polityki wobec Ukrainy zajął „bardzo mięciutkie” stanowisko. Skrytykował też to, że minister praktycznie pominął interesy Polaków poza granicami kraju.

Jak pisaliśmy, w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie swoje expose, w którym przedstawić główne założenia polityki zagranicznej centrolewicowego rządu Donalda Tuska. Znaczącą część swojego wystąpienia poświęcił krytyce ośmioletnich rządów Zjednoczonej Prawicy, które według niego prowadziły „politykę zagraniczną w wyimaginowanej przestrzeni skonstruowanej z mitów i urojeń utrwalanych przez nachalną propagandę”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do budowy "europejskiej inicjatywy obronnej". "Europa musi pokazać, że nigdy nie będzie wasalem USA" - oświadczył.

W czwartek francuski prezydent Emmanuel Macron wygłosił przemówienie na paryskim Uniwersytecie Sorbona. Wyraził opinię, że "istnieje ogromne ryzyko osłabienia, a nawet pozostania w tyle" Europy. "Czas, w którym Europa zaopatrywała się w energię i nawozy z Rosji, wytwarzała swoje produkty w Chinach i oddawała swoje bezpieczeństwo w ręce USA, wreszcie dobiegł końca" - powiedział.

Zaznaczył, że "silna Europa to Europa, która budzi szacunek i dba o swoje bezpieczeństwo". Wezwał  do "wiarygodnej europejskiej obrony". "W nadchodzących miesiącach zapraszam wszystkich partnerów do zbudowania europejskiej inicjatywy obronnej" - oświadczył.

Litwa rozważa pomoc Ukrainie w repatriacji mężczyzn kwalifikujących się do służby wojskowej - poinformował w czwartek minister obrony Litwy Laurynas Kasčiūnas. (more…)

Nacjonalizmów ukraińskiej flagi Ukraińców

“Od czasu rosyjskiego ataku Polska zatwierdziła 44 pakiety pomocy wojskowej dla Kijowa" - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

"Łączna wartość polskiego wsparcia rządowego, bez uwzględnienia wielomiliardowych sum wydanych na pomoc dla uchodźców, wyniosła w pierwszych dwóch latach wojny ok. 9 mld dolarów” - przekazał Sikorski.

W ciągu tych dwóch lat Polska przekazała Ukraińcom m.in czołgi T-72 i PT-91, haubice KRAB, goździk, moździerze samobieżne RAK, myśliwce MiG-29, systemy przeciwlotnicze OSA i NEWA amunicję artyleryjską i strzelecką.

Według przedstawiciela białoruskiej rady bezpieczeństwa, w związku z działaniami Zachodu sytuacja na zachodniej granicy Białorusi staje się coraz bardziej napięta, grożąc poważną „prowokacją” ub konfliktem. Uważa też, że Polska nie zbroi się do obrony, lecz w celach ofensywnych.

W opublikowanej w piątek rozmowie z rosyjską agencją TASS pierwszy zastępca sekretarza stanu Białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Paweł Murawiejko został zapytany, czy napięcie na zachodniej granicy Białorusi rośnie , zwłaszcza w związku z ćwiczeniami wojskowymi w krajach bałtyckich.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%