Za miesiąc obywatele Białorusi opuszczający samochodem kraj przez obwód grodzieński będą musieli za to zapłacić.
Uchwałę w tej sprawie przyjęła we wtorek rada obwodu grodzieńskiego jak podał w środę portal Tut.by. Możliwość nakładania tego rodzaju opłat dała organom administracji regionalnej nowelizacja kodeksu podatkowego Białorusi, jaka weszła w życie w styczniu. Opłata będzie pobierana od każdego kierowcy samochodu opuszczającego Białoruś z obszaru obwodu grodzieńskiego. Graniczy on z Polską i Litwą. Zarówno od białoruskich obywateli jak i cudzoziemców.
Opłata będzie pobierana od początku maja do końca 2022 r. Jej wysokość to 29 rubli czyli około 43,79 groszy. Naliczana będzie od każdego samochodu i liczba pasażerów nie będzie miała wpływu na jej wysokość.
Opłatę będzie musiał opłacić każdy kierowca, nie tylko właściciel danej maszyny. Objęte nim będą wszystkie pojazdy czterokołowe o dopuszczalnej masie całkowitej do pięciu ton.
Z opłaty zwolnieni zostaną weterani Armii Czerwonej z czasów drugiej wojny światowej, inwalidzi I i II grupy, uczestnicy usuwania skutków katastrofy czarnobylskiej, ludzie wyjeżdżający na pogrzeb krewnego bądź na leczenie sanatoryjne.
Opłata będzie pobierana w rublach białoruskich. Będzie ją można opłacić na granicy lub uregulować wcześniej.
Czytaj także: Białoruś zamknęła granicę z Polską, Litwą, Łotwą i Ukrainą. Oficjalnie z powodu epidemii
tut.by/kresy.pl
Ciąg dalszy prześladowań mieszkających tam Polaków na jednym rożnie ze zwiększeniem izolacji białoruskiego burdelka od Polski. Nawiasem mówiąc: „29 rubli czyli około 43,79 groszy. ” to nieścisłość – 29 BYN to prawie 44 PLN.