Kierowcy zapłacą za wyjazd z Białorusi

Za miesiąc obywatele Białorusi opuszczający samochodem kraj przez obwód grodzieński będą musieli za to zapłacić.

Uchwałę w tej sprawie przyjęła we wtorek rada obwodu grodzieńskiego jak podał w środę portal Tut.by. Możliwość nakładania tego rodzaju opłat dała organom administracji regionalnej nowelizacja kodeksu podatkowego Białorusi, jaka weszła w życie w styczniu. Opłata będzie pobierana od każdego kierowcy samochodu opuszczającego Białoruś z obszaru obwodu grodzieńskiego. Graniczy on z Polską i Litwą. Zarówno od białoruskich obywateli jak i cudzoziemców.

Opłata będzie pobierana od początku maja do końca 2022 r. Jej wysokość to 29 rubli czyli około 43,79 groszy. Naliczana będzie od każdego samochodu i liczba pasażerów nie będzie miała wpływu na jej wysokość.

Opłatę będzie musiał opłacić każdy kierowca, nie tylko właściciel danej maszyny. Objęte nim będą wszystkie pojazdy czterokołowe o dopuszczalnej masie całkowitej do pięciu ton.

Z opłaty zwolnieni zostaną weterani Armii Czerwonej z czasów drugiej wojny światowej, inwalidzi I i II grupy, uczestnicy usuwania skutków katastrofy czarnobylskiej, ludzie wyjeżdżający na pogrzeb krewnego bądź na leczenie sanatoryjne.

Opłata będzie pobierana w rublach białoruskich. Będzie ją można opłacić na granicy lub uregulować wcześniej.

Czytaj także: Białoruś zamknęła granicę z Polską, Litwą, Łotwą i Ukrainą. Oficjalnie z powodu epidemii

tut.by/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz