Rada Federacji Rosji na posiedzeniu plenarnym w środę uchwaliła ustawę umożliwiającą prezydentowi Władimirowi Putinowi ponowną rywalizację o prezydenturę – przekazała agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, Rada Federacji Rosji na posiedzeniu plenarnym w środę uchwaliła ustawę umożliwiającą prezydentowi Władimirowi Putinowi ponowną rywalizację o prezydenturę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szereg przepisów został sformułowany w oparciu o zmiany w rosyjskiej konstytucji, m.in. ograniczenie liczby kadencji prezydenckich dla jednej osoby. Ma on zastosowanie do urzędującej głowy państwa niezależnie od jego poprzednich prezydencji. Zasada ta pozwala aktualnemu prezydentowi na utrzymanie tego stanowiska jeszcze przez dwie kadencje.

Prawo stanowi, że wakat prezydenta Rosji jest otwarty dla każdego obywatela Rosji w wieku powyżej 35 lat, który przebywa na terytorium tego kraju na stałe przez co najmniej 25 lat i nie posiada obywatelstwa ani zezwolenia na pobyt innego państwa. Zasada ta nie dotyczy Rosjan, którzy „wcześniej mieli obywatelstwo państwa, które ostatecznie zostało w całości lub w części włączone do Federacji Rosyjskiej zgodnie z federalną ustawą konstytucyjną”.

Wcześniej zmiany zatwierdziła rosyjska Duma, Przewodniczący Izby Reprezentantów Wiaczesław Wołodin powiedział dziennikarzom, że 383 prawodawców głosowało za, 43 wstrzymało się od głosu, a żaden z nich nie głosował przeciw. Partia Putina dominuje w niższej izbie rosyjskiego parlamentu.

Jak informowaliśmy w grudni zeszłego roku rosyjska Duma Państwowa przegłosowała przepisy zapewniające dożywotni immunitet od odpowiedzialności karnej dla byłych prezydentów kraju.

Propozycja jest częścią większego zestawu reform konstytucyjnych ogłoszonych przez prezydenta Władimira Putina, które Rosjanie zaaprobowali w ogólnopolskim głosowaniu zeszłorocznego lata.

Prawo stanowi, że były prezydent nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani administracyjnej. Nie może być zatrzymany, aresztowany, poddany rewizji, przesłuchaniu lub rewizji osobistej.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz