W czwartek rozmowę telefoniczną odbyli szefowie resortów obrony Polski i USA, minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz obrony Lloyd Austin. Szef MON zapewniał po niej, że „zwiększenie amerykańskich sił w Polsce jest przesądzone”.

Według oficjalnego komunikatu strony polskiej, podczas rozmowy obaj ministrowie potwierdzili „rozwój dotychczasowej intensywnej współpracy wojskowej” obu krajów. Jak podano, szef Pentagonu zapewnił, że polsko-amerykańska współpraca obronna zostanie utrzymana na bardzo wysokim poziomie. Błaszczak i Austin ustalili też, że „Warszawa i Waszyngton wspólnie będą wzmacniać i rozwijać potencjał odstraszania i obrony Polski i całej wschodniej flanki NATO”.

Jak podaje oficjalnie strona polska, „sekretarz obrony USA podkreślił wagę dotychczasowych osiągnięć we współpracy obronnej oraz gotowość ścisłego współdziałania w przeciwstawieniu się zagrożeniom dla bezpieczeństwa naszego regionu i całego Sojuszu”. Ponadto, wysoko ocenił profesjonalizm Sił Zbrojnych RP. Docenił także wysiłek podejmowany w ostatnich latach przez Polskę na rzecz wzmacniania zdolności obronnych „poprzez zwiększanie wydatków obronnych i efektywne rozwijanie zdolności sił zbrojnych, co stanowi ważny przykład i istotnie wzmacnia bezpieczeństwo wszystkich sojuszników”. Sformułowanie to można interpretować jako pochwałę zakupów amerykańskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego przez rząd PiS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ustalono też, że odbędą się konsultacje dotyczące prowadzonego przez Pentagon „przeglądu obecności wojskowej USA na świecie” oraz dalszego pogłębiania współpracy obronnej. Ponadto, Austin i Błaszczak wzajemnie wystosowali zaproszenia do odwiedzenia USA i Polski.

Komunikat po rozmowie opublikował też rzecznik Pentagonu. Oświadczył, że rozmowa sekretarza Austina z ministrem Błaszczakiem miała „wzmocnić znaczenie długotrwałego strategicznego sojuszu amerykańsko-polskiego”. Jak podano, obaj omówili szereg kwestii, w tym „zaangażowanie Polski na rzecz modernizacji obronności, obecności sił USA w Polsce i przedłużenie traktatu New START”. Wymienili też poglądy na sprawy dotyczące bezpieczeństwa regionalnego.

Strona amerykańska zaznacza, że obaj politycy podkreślili znaczenie podpisanej w ubiegłym roku Umowy o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA), jako ważnej dla wzmocnienia wzajemnych stosunków wojskowych. Oczekują też jej wdrożenia.

Trwała obecność sił rotacyjnych USA w Polsce zwiększa interoperacyjność NATO oraz wzmacnia obronę i odstraszanie wzdłuż wschodniej flanki NATO” – czytamy w komunikacie Pentagonu. Napisano też, że Austin zwrócił uwagę na wartość polskiego udziału w NATO i „wyraził swoje zaangażowanie na rzecz dalszego konsultowania się w sprawie wyzwań wpływających na bezpieczeństwo euroatlantyckie”. Potwierdzono też wolę osobistego spotkania obu ministrów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W piątek opublikowano wywiad Błaszczaka dla PAP, w którym poruszono m.in. kwestię niedawnej decyzji prezydenta USA, Joe Bidena, o wstrzymaniu planów swego poprzednika, dotyczących relokacji amerykańskich sił w Europie, w tym wycofania części wojsk USA z Niemiec. Według wcześniejszych zapowiedzi, część z tych żołnierzy miała zostać przeniesiona do Polski. Szef MON powiedział, że w rozmowie Austin „zapewnił, że nie będzie wpływał na wcześniejsze postanowienia zawarte między Polską a Stanami Zjednoczonymi”.

„My nigdy nie stawialiśmy sprawy w ten sposób, by zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce odbywało się kosztem Niemiec, czy innego państwa. Decyzje o relokacji amerykańskich wojsk podejmują władze tego kraju” – powiedział polski minister.

Przeczytaj: Wiceszef MSZ: Polska z radością przyjmie decyzję USA ws. pozostawienia żołnierzy amerykańskich w Niemczech

Błaszczak dodał, że szef Pentagonu powiedział mu, że będą jeszcze prowadzone z Polską konsultacje „podczas globalnego przeglądu amerykańskiego zaangażowania”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Zwiększenie amerykańskich sił w Polsce jest przesądzone, zobowiązania poprzedniej administracji zostają utrzymane” – twierdzi szef MON. Dodał zarazem, że „pojawia się (…) kwestia dotycząca dalszego rozszerzania współpracy”, w sprawie której odbędą się konsultacje z wybranymi sojusznikami, w tym z Polską.

„Zaznaczyłem, że obecność amerykańskich wojsk w Polsce odstrasza ewentualnego agresora, stąd też jesteśmy przygotowani, by wdrożyć umowę z 15 sierpnia ub. roku, na podstawie której będziemy gotowi, w razie potrzeby, do przyjęcia nawet 20 tysięcy żołnierzy amerykańskich” – powiedział w wywiadzie minister obrony.

Przypomnijmy, że tydzień temu prezydent USA Joe Biden potwierdził wstrzymanie wycofania 12 000 amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Nakazał także przeprowadzenie przeglądu rozmieszczenia sił amerykańskich na całym świecie. Działanie to jest zgodne z serią posunięć, które nowy prezydent wykonał w ciągu wcześniejszych dwóch tygodni, aby cofnąć inicjatywy byłego prezydenta Donalda Trumpa w Pentagonie. Niemieccy urzędnicy mieli nadzieję, że nowa administracja unieważni rozkaz, a niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w rozmowie z Kramp-Karrenbauer, Austin „podkreślił, że Niemcy są wysoko cenione jako placówka dla amerykańskich żołnierzy, dodał że czują się tu bardzo dobrze”.

Przeczytaj: „The Washington Times”: Skończyły się marzenia o Forcie Trump w Polsce

Czytaj również: Szef BBN dystansuje się od „Fort Trump”: może być to i Fort Biden

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami prezydentów Polski i USA liczba żołnierzy stacjonujących w Polsce ma wzrosnąć z około 4,5 tysiąca do do ok. 5,5 tysiąca. W maju 2018 roku Polska obiecała zainwestować 1,5—2 mld dol., aby w naszym kraju stacjonowała amerykańska dywizja pancerna. W sierpniu bieżącego roku podpisane zostało dwustronne porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA). Zapewni ono wzmocnienie rotacyjnej obecności wojsk USA w Polsce do około 5,5 tys.

Przypomnijmy, że w myśl umowy EDCA Polska zapewni infrastrukturę wojskową, która w razie ewentualnego zagrożenia umożliwi natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił USA, tak by w sumie liczba żołnierzy USA w Polsce sięgnęła 20 tysięcy. Umowa ta została ratyfikowana przez prezydenta Andrzeja Dudę w listopadzie 2020 roku.

Zwracaliśmy też uwagę, że zapisy umowy budzą kontrowersje. W niektórych przypadkach Polska zrzekła się jurysdykcji karnej na rzecz Amerykanów. Armia USA ma pokrywać koszty eksploatacji obiektów nad Wisłą, ale nic nie zapłaci za ich wynajem.

Czytaj także: Protektorat domknięty

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zgodnie z umową, Polska zapewni Amerykanom bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Koszt tych działań oszacowano na około 500 mln złotych rocznie. Kwota ta jednak nie uwzględnia kosztów budowy i remontu infrastruktury, które Polska wzięła na siebie. Do umowy dołączono listę ponad 100 projektów, które Polska ma zrealizować – chodzi o m.in. terminale pasażerskie na lotnisku w Katowicach i Krakowie czy budowę pasa startowego na lotnisku w Krakowie.

gov.pl / defense.gov / gazetaprawna.pl / PAP / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz