Prezydent USA Joe Biden potwierdza wstrzymanie wycofania 12 000 amerykańskich żołnierzy z Niemiec, poinformował w czwartek New Yourk Times. Nakazał także przeprowadzenie przeglądu rozmieszczenia sił amerykańskich na całym świecie.

Jak poinformował w czwartek New York Times, prezydent Stanów Zjednoczonych potwierdził wstrzymanie decyzji swojego poprzednika o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Nakazał także przeprowadzenie przeglądu rozmieszczenia sił na całym świecie.

Plan, który pojawił się latem ubiegłego roku, poruszył europejskich przywódców i rozgniewał zarówno demokratycznych, jak i republikańskich prawodawców, dla których obecność wojsk amerykańskich w Europie, a zwłaszcza w Niemczech, jest kamieniem węgielnym porządku po II wojnie światowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zamrożenie wycofania wojsk, ogłoszone w czwartek przez Jake’a Sullivana, doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego, przed wizytą prezydenta w Departamencie Stanu, towarzyszy również temu, co Sullivan nazwał „przeglądem pozycji sił globalnych”.

Działanie jest zgodne z serią posunięć, które nowy prezydent wykonał w ciągu ostatnich dwóch tygodni, aby cofnąć inicjatywy byłego prezydenta Donalda J. Trumpa w Pentagonie. Biden zniósł również zakaz transpłciowych żołnierzy w wojsku i za pośrednictwem Sekretarza Obrony Lloyda J. Austina III usunął z rad doradczych Pentagonu kilkudziesięciu członków, którzy zostali powołani pod koniec rządów Trumpa. Administracja Bidena ogłosiła również w czwartek, że zaprzestaje amerykańskiego wsparcia dla prowadzonej przez Arabię ​​Saudyjską wojny w Jemenie.

Zobacz też: Stany Zjednoczone przestaną uznawać ruch Huti za organizację terrorystyczną

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niemieccy urzędnicy mieli nadzieję, że nowa administracja unieważni rozkaz, a niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w rozmowie z Kramp-Karrenbauer, Austin „podkreślił, że Niemcy są wysoko cenione jako placówka dla amerykańskich żołnierzy, dodał że czują się tu bardzo dobrze”.

„Stany Zjednoczone nadal traktują swoją obecność w Niemczech jako ważny element wspólnego bezpieczeństwa” – oświadczył Departament Obrony.

Około 34500 żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Niemczech, w tym kluczowe amerykańskie obiekty wojskowe, takie jak baza lotnicza Ramstein i kwatera główna dowództwa europejskiego i dowództwa amerykańskiego w Afryce.

Kresy.pl/New York Times

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz