Stany Zjednoczone zastanawiają się, czy ewakuować członków rodzin amerykańskich dyplomatów pracujących na Ukrainie – twierdzi agencja Bloomberg.

Agencja Bloomberg napisała w piątek, powołując się na swoje źródła, że Stany Zjednoczone rozważają ewakuację członków rodzin amerykańskich dyplomatów z Ukrainy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Doniesienia te mówią, że członkowie rodzin dyplomatów mieliby otrzymać polecenie powrotu do domu. Możliwość opuszczenia Ukrainy na własne życzenie otrzymaliby również pracownicy placówek dyplomatycznych zajmujący mniej istotne stanowiska.

Według źródeł agencji ogłoszenie ewakuacji może nastąpić za kilka dni.

USA zatrudniają w swojej ambasadzie w Kijowie około 180 obywateli amerykańskich i 560 Ukraińców. Nie jest jasne, jak duża jest liczba członków rodzin amerykańskich dyplomatów, ale Bloomberg zakłada, że liczba obywateli USA mieszkających w budynkach ambasady jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Jedna z osób powiedziała Bloombergowi, iż decyzja o ewakuacji nie oznacza, iż USA są pewne, że Rosja dokona inwazji na Ukrainę. Ma być to rozsądna reakcja na wzrost zagrożenia. Jeden z urzędników Białego Domu scharakteryzował sytuację jako część normalnego planowania awaryjnego na wypadek pogorszenia się bezpieczeństwa.

Podobne plany awaryjne prawdopodobnie mają ambasady krajów UE, ale jeszcze nie podjęły one żadnych działań ewakuacyjnych – powiedział w rozmowie z Bloombergiem jeden z dyplomatów UE.

Przypomnijmy, że New York Times napisał we wtorek, powołując się na wysokiego urzędnika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, że Moskwa rozpoczęła już ewakuację rodzin pracowników swoich misji dyplomatycznych z Ukrainy. Rosyjskie MSZ zapewniło jedynie, że jej ambasada w Kijowie działa normalnie, ale doniesień gazety nie zdementowało.

Doniesienia o planach ewakuacji czy samej ewakuacji rodzin dyplomatów z Kijowa pojawiły się na tle ostrzeżeń, płynących głównie ze strony USA, o możliwej inwazji Rosji na ten Ukrainę.

Kresy.pl / bloomberg.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz