W sobotę w Warszawie odbyło się podpisanie umowy o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Umowę podpisali w obecności prezydenta Andrzeja Dudy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Według MON jest to umowa o „trwałej” obecności wojsk USA w Polsce.

Jak podaje PAP, Mariusz Błaszczak powiedział, w jakich przypadkach amerykańscy żołnierze będą podlegać polskiemu prawu. Przed podpisaniem umowy sprawa ta budziła duże kontrowersje – portal Onet pisał, że żołnierze USA w Polsce nie będą mogli być zatrzymani przez polskie służby, amerykańskie bazy otrzymają eksterytorialny status, a Polska zapłaci za budowę infrastruktury wojskowej dla Amerykanów. Błaszczak wówczas dementował „doniesienia medialne” bez konkretyzowania, które z nich są nieprawdziwe. Z dzisiejszych słów szefa MON wynika, że żołnierze USA będą podlegać polskiej jurysdykcji tylko w niektórych przypadkach – takich, które zostaną uznane za ważne i nie doszło do nich w trakcie służby.

Amerykańskie obiekty nie będą eksterytorialne, ale, jak podał MON, Polska „zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury”. Koszt tych działań oszacowano na około 500 mln złotych rocznie. Jak wcześniej zapowiadano, w Polsce w październiku br. stworzone zostanie Wysunięte Dowództwo V. Korpusu USA.

Umowa zakłada również możliwość dalszego zwiększania obecności sił zbrojnych USA w Polsce oraz organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej. Polska zapewni infrastrukturę wojskową, która w razie ewentualnego zagrożenia umożliwi natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił USA, tak by w sumie liczba żołnierzy USA w Polsce sięgnęła 20 tysięcy.

Jak twierdził Mariusz Błaszczak, „wynegocjowaliśmy znacznie więcej niż początkowo zakładaliśmy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

MON podał również do wiadomości następujące lokalizacje amerykańskich oddziałów:

Poznań – siedziba Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.

Drawsko Pomorskie – główna siedziba Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.

Wrocław-Strachowice – siedziba bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Łask – siedziba eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Powidz – siedziba lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych

Lubliniec – obiekt sił specjalnych

Żagań/Świętoszów – pancerna brygadowa grupa bojowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / prezydent.pl / gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz