Historyk specjalizujący się m.in. w badaniu stosunków polsko-żydowskich opowiedział o zagrożeniach wynikających z amerykańskiej ustawy 447.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz uważa, że w razie przyjęcia w USA projektu ustawy 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today, JUST), Polska zostanie poddana presji mającej na celu wymuszenie wypłaty odszkodowań za mienie ofiar Holokaustu. – podała w piątek Polska Agencja Prasowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5957.39 PLN    (27.07%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przypomnijmy, że przegłosowana w amerykańskim Senacie ustawa 447 otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi tu głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości państwowe, które są dziś własnością samorządu terytorialnego lub skarbu państwa. Ustawa została przyjęta przez Senat USA 12 grudnia. Po zatwierdzeniu przez amerykański parlament trafi do podpisu na biurko prezydenta Donalda Trumpa. Jest realna możliwość, że stanie się obowiązującym w USA prawem. Zgodnie z nią Departament Stanu będzie mógł wspierać organizacje międzynarodowe ubiegające się o mienie pożydowskie, które nie ma spadkobierców.

Jak mówił prof. Chodakiewicz w rozmowie z PAP, przyjęcie ustawy może skutkować rozmaitymi działaniami wobec Polski – „Od nieoficjalnych nacisków przez oficjalny lobbying aż do sankcji”. Zdaniem historyka USA mogą sięgnąć po „sankcje pozytywne” w postaci propozycji objęcia ochroną tarczy rakietowej lub przyznania korzystnych warunków handlowych w zamian za zaspokojenie roszczeń organizacji ubiegających się o mienie pożydowskie.

Sankcje negatywne mogą oznaczać – w razie odrzucenia roszczeń – bojkot polskich produktów, cła zaporowe na nie, albo odmowę udzielenia kredytu. Są setki rozmaitych kijów i marchewek w kategorii sankcji – mówił Chodakiewicz. Jego zdaniem nikt obecnie nie lobbuje w USA przeciwko przyjęciu tej ustawy, ponieważ „polska dyplomacja na takich sprawach się nie zna”, a polskiej Polonii w Ameryce brakuje odpowiedniej organizacji. Według niego ustawa 447 może skutkować „nękaniem Polski na rozmaitych płaszczyznach, aż do czasu, gdy się złamie tak jak Szwajcaria w swoim czasie”. Zaznaczał, że ustawa będzie dotyczyć nie tylko Polski, ale także wszystkich państw świata, w szczególności krajów postsowieckich.

Prof. Chodakiewicz uważa także, że ustawa, jeśli zacznie obowiązywać, przyczyni się do pogorszenia stosunków polsko-amerykańskich.

CZYTAJ TAKŻE: Winnicki o roszczeniach żydowskich: MSZ przyznaje, że na Polskę od lat wywierany jest nacisk ze strony rządów USA i Izraela

Kresy.pl / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz