“Marzenie o hołdzie dla prezydenta Trumpa w Polsce jest już nieaktualne, a zwolennicy pomysłu bagatelizują to, że kiedykolwiek był na stole” – napisała w poniedziałek amerykańska gazeta “The Washington Times”. Chodzi o ideę utworzenia na terenie Polski stałej bazy wojsk USA – “Fort Trump”. “To były propagandowe marzenia polskiego rządu” – ocenił w rozmowie z Onetem gen. prof. Stanisław Koziej.
Gazeta przypomina, że pomysł pojawił się po raz pierwszy w 2018 roku. Został jednak zastąpiony przez dużo szerszy pakt obronny. W maju 2018 roku Polska obiecała zainwestować 1,5—2 mld dol., aby w kraju stacjonowała amerykańska dywizja pancerna.
W sierpniu bieżącego roku podpisane zostało dwustronne porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA). Zapewni ono wzmocnienie rotacyjnej obecności wojsk USA w Polsce do około 5,5 tys.
Zobacz także: Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji umowy o wzmocnionej współpracy wojskowej z USA
Donald Trump postanowił zmniejszyć liczbę żołnierzy USA w Niemczech. Zwiększona ma zostać z kolei ich obecność w Polsce. “The Washington Times” podkreśla, że chodzi m.in. o przeniesienie kwatery głównej V Korpusu Armii USA z Fort Knox w stanie Kentucky do Polski.
EDCA nie zawiera jednak informacji na temat powstania całkowicie nowej bazy wojsk amerykańskich w Polsce. “Wydaje się, że koncepcja ta została zepchnięta na drugi plan podczas negocjacji w 2019 r.” – pisze amerykańska gazeta. Medium podkreśla, że polscy urzędnicy wyrażają teraz opinię, że “Fort Trump” był zawsze bardziej symboliczną konstrukcją, nie zaś rzeczywistą strukturą.
“Nazwa ‘Fort Trump’ była retorycznym zabiegiem mającym na celu zwięzłe opisanie tego, co Polska zamierzała osiągnąć w sferze bezpieczeństwa narodowego – stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce i większej obecności w regionie” – polska ambasada napisała w oświadczeniu dla “The Washington Times”. Podkreślono, że wspomniana nazwa nie pojawia się w żadnych oficjalnych dokumentach. W dalszej części komunikatu zaznaczono, że nie została określona jedna lokalizacja, w której miałyby stacjonować amerykańskie wojska.
“Taki konstrukt jak Fort Trump na samym początku obecnej ekipy rządzącej rzeczywiście był” – oświadczył w rozmowie z Onetem prof. Stanisław Koziej, generał w stanie spoczynku. “Jednostki amerykańskie miały być zgrupowane w jednym rejonie Polski, ale z tego, co wiem, był to pomysł wyłącznie polski. To były propagandowe marzenia w naszym kraju” – dodał.
“Wojskowi z USA od początku mówili, że jest to niepotrzebne i nierealistyczne” – podkreślił.
Przypomnijmy, że w myśl umowy EDCA Polska zapewni infrastrukturę wojskową, która w razie ewentualnego zagrożenia umożliwi natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił USA, tak by w sumie liczba żołnierzy USA w Polsce sięgnęła 20 tysięcy.
Zwracaliśmy też uwagę, że zapisy umowy budzą kontrowersje. W niektórych przypadkach Polska zrzekła się jurysdykcji karnej na rzecz Amerykanów. Armia USA ma pokrywać koszty eksploatacji obiektów nad Wisłą, ale nic nie zapłaci za ich wynajem.
Czytaj także: Protektorat domknięty
Zgodnie z umową, Polska zapewni Amerykanom bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Koszt tych działań oszacowano na około 500 mln złotych rocznie. Kwota ta jednak nie uwzględnia kosztów budowy i remontu infrastruktury, które Polska wzięła na siebie. Do umowy dołączono listę ponad 100 projektów, które Polska ma zrealizować – chodzi o m.in. terminale pasażerskie na lotnisku w Katowicach i Krakowie czy budowę pasa startowego na lotnisku w Krakowie.
washingtontimes.com / onet.pl / Kresy.pl
Niemiecki Onet i komuszkowy genierał Koziej to autorytety? Gazeta demokratów opluwa Polskę od lat ,powód każdy dobry. Z infrastruktura budowana przez Polskę jest naszą własnością i polska armia też będzie z niej korzystać ,te inwestycje przełamały biurokratyczny bezwład MON w budowie zaplecza dla armii na wschodzie Polski.