Rosyjski satelita wojskowy nowej generacji „Kosmos 2491” 23 grudnia 2019 roku miał się rozpaść po wykonaniu manewru zmiany orbity. Przyczyny nie są znane.

Satelita „Kosmos 2491” został wystrzelony przez Rosjan na orbitę w 2013 roku. Jego możliwości pozostawały nieznane. Miał on być częścią projektu „Nivelir”, którego celem jest uzyskanie przewagi nad Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Inne satelity z serii “Kosmos” posiadają zdolność manewrowania, zmieniania orbit i prawdopodobnie niszczenia instalacji państw trzecich.

CZYTAJ TAKŻE: Pentagon: Od 2023 roku Rosja nie będzie wynosić w kosmos komercyjnych satelitów z USA

O sprawie zniszczenia satelity „Kosmos 2491” poinformował Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian. Satelita miała rozpaść się po zmianie orbity z prędkością 1,5 m/s. Nie wiadomo czy spowodowane to było wadą konstrukcyjną, przypadkiem czy celową destrukcją.

CZYTAJ TAKŻE: USA „bezradne” wobec broni hipersonicznej Rosji i Chin – kongresmeni zaniepokojeni

Do sprawy odniósł się Pentagon. Zgodnie z danymi pozyskanymi przez projekt Space Trek realizowany przez siły powietrzne USA, na orbitach na wysokościach od 1329 do 1699 km zaobserwowano dziesięć fragmentów uważanych za pozostałości satelity “Kosmos 2941”.

Satelita “Kosmos 2941” był jedną z trzech jednostek wystrzelonych w latach 2013-2015, które wzbudziły zainteresowanie na zachodzie po wykonaniu serii zaawansowanych manewrów. Na konferencji prasowej w grudniu 2014 roku, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Oleg Ostapenko przekonywał, że żadna z nich nie ma przeznaczenia bojowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski statek kosmiczny spalił się nad Dubajem [+VIDEO]

W 2018 roku informowaliśmy o wypowiedzi szefa wywiadu Pentagonu, który uważa, że przewaga USA w kosmosie zmniejsza się, a w niedalekiej przyszłości Rosjanie i Chińczycy będą dysponowali liczną bronią umieszczoną w kosmosie.

„Rosja i Chiny w dalszym ciągu wystrzeliwują ‘eksperymentalne’ satelity, które wykonują złożone działania na orbicie, z których przynajmniej niektóre mają za zadanie zwiększyć zdolności kontr-kosmiczne” – napisano w raporcie Biura Dyrektora Wywiadu z lutego 2018 roku.

W grudniu 2019 roku Trump podpisał ustawę o budżecie obronnym USA na 2020 r., który opiewa na rekordowe 738 mld dolarów. „Dzięki Siłom Kosmicznym będziemy mogli powstrzymać agresję i kontrolować najwyższy poziom pola walki” – powiedział na konferencji prasowej w Joint Base Andrews w Maryland. „Przestrzeń kosmiczna to nowa domena wojny na świecie. Dla zachowania naszego bezpieczeństwa narodowego, amerykańska przewaga w kosmosie jest absolutnie niezbędna” – zaznaczył.

Kresy.pl / osluzbach.pl / Metro.co.uk / Spacedaily.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply