Mimo amerykańskich ostrzeżeń Indie ciągle realizują umowę w wysokości 5 miliardów dolarów na zakup pięciu jednostek rakietowych rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 – przekazuje w czwartek portal Hindustan Times. Dyplomacja USA ostrzega, że kontynuowanie transakcji może spowodować sankcje.

Jak informuje w czwartek portal Hindustan Times, Stany Zjednoczone mają być niezadowolone z powodu zakupu rosyjskich systemów S-400 przez wojsko Indii. Jeden z amerykańskich dyplomatów stwierdził, że wprowadzenie sankcji wobec Indii jest ciągle bardzo możliwe.

Indie podpisały z Rosją umowę w wysokości 5 miliardów dolarów na zakup pięciu jednostek rakietowych systemów obrony powietrznej S-400, pomimo ostrzeżenia ze strony Stanów, że realizacja kontraktu może spowodować sankcje USA na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu amerykańskim przeciwnikom.

W ubiegłym roku Indie dokonały pierwszej transzy płatności w wysokości około 800 milonów dolarów.S-400 jest  najbardziej zaawansowanym rosyjskim systemem obrony przeciwrakietowej dalekiego zasięgu.

Alice Wells, ustępująca zastępczyni zastępcy sekretarza stanu ds. Azji Południowej i Środkowej informowała w środę, że Kongres Stanów Zjednoczonych bardzo poważnie traktuje prawo o działaniu w ramach sankcjonowania przeciwników politycznych. Politycy mają obawiać się uzyskania przez Rosję środków z transakcji.

“Jak chcą, aby ich systemy komunikowały się ze sobą? To nie jest mieszanka do siebie dopasowana. W pewnym momencie Indie będą musiały podjąć strategiczne zobowiązanie wobec tej technologii i platform, my uważamy, że nasze technologie są lepszym wyborem” – przekazała Wells, uczestnicząc w wirtualnej dyskusji zorganizowanej przez Radę Atlantycką.

Jak informowalismy, władze indyjskie wskazują, że ich państwo spełnia wszystkie kryteria wyłączające je spod amerykańskich sankcji i nie mogą tak po prostu zerwać relacji wojskowych z Rosją.

Kontrakt na dostawę do Indii pięć baterii wyrzutni rakiet ziemia-powietrze zawarto jeszcze na początku 2018 r. Hindusi zapłacą Rosjanom za ich dostawę 5,43 mld dolarów. Z tego względu umowa określana jest największą umową podpisaną przez dystrybutora rosyjskiego uzbrojenia Rosooboroneksport. Zakłada ona długi okres realizacji. Ostatnie z wyrzutni Rosjanie mają przekazać Indiom w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2025 roku.

Systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 Triumf (w kodzie NATO – SA-21 Growler) to najbardziej zaawansowany system broni przeciwlotniczej jaką dysponuje Rosja. Stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO – SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s – na dystansie do 60 kilometrów. Może niszczyć cele znajdujące się na wysokości do 30 km.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosjanie zdecydowali się jak do tej pory na sprzedaż swoich najnowocześniejszych systemów rakietowych tylko trzem państwom. Chiny były pierwszym zagranicznym klientem, który zdołał zakupić najnowocześniejszy rosyjski system rakietowy ziemia-powietrze. Kontrakt został podpisany w 2014 r. Drugim państwem, które zakontraktowało S-400 były Indie. W zeszłym roku system ten zaczęła pozyskiwać także Turcja.

Kresy.pl/Hindustan Times

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply