Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że polskie władze wprowadziły szereg udogodnień w sprawie zatrudniania w rolnictwie pracowników sezonowych zza wschodniej granicy.

Minister Ardanowski zaprezentował opinię, że w związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem granic w Europie brakuje pracowników do zbioru plonów. Minister w szczególności wskazał na brak gastarbeiterów zza wschodniej granicy. Zadeklarował, że Polska wprowadziła ułatwienia odnośnie zatrudniania w rolnictwie pracowników ze Wschodu – wymieniał wydawanie wiz, usprawnianie transportu a także wyjątkowe rozwiązanie wprowadzone wyłącznie dla pracowników sezonowych w rolnictwie – pomimo obowiązku kwarantanny mogą oni wykonywać prace w gospodarstwach już od pierwszego dnia.

Ardanowski wyraził wdzięczność Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu za wydanie “konstruktywnych” i “rozsądnych” zaleceń sanitarnych dla pracy w gospodarstwach rolnych. Według niego ograniczają one do minimum kontaktu między ludźmi. Mówił też o testowaniu pracowników na obecność koronawirusa – testy te będą wykonywane na koszt pracodawców. Ardanowski przekonywał, że finansowanie testów przez państwo byłoby niedozwoloną pomocą publiczną.

“My do końca nie wiemy, jaka będzie skala zjawiska i ilu tych pracowników zza wschodniej granicy przyjedzie do Polski” – przyznawał minister zdrowia w kontekście kosztów przeprowadzania testów, przywołując dane Straży Granicznej z poprzednich lat. Mówią one o pobycie w Polsce średnio 60 tysięcy zagranicznych pracowników sezonowych oraz 150 tysiącach na przestrzeni całego roku. Zapewniał przy tym, że podjął działania, by znaleźć wsparcie finansowe dla już wykonanych i opłaconych testów dla rolników w najtrudniejszej sytuacji finansowej, bez łamania przepisów unijnych.

“Rozwiązania, o które apelowali przedstawiciele środowisk rolniczych, zostały wdrożone i pracownicy zagraniczni mogą w tej chwili przyjeżdżać do Polski” – deklarował Ardanowski wskazując, że największą obawą rolników, sadowników oraz producentów warzyw i owoców było to, że obcokrajowcy będą musieli bezczynnie spędzać 14-dniową kwarantannę.

W konferencji wzięła udział również minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, która wspólnie z ministrem Ardanowskim apelowała do bezrobotnych i wszystkich tych, którzy dysponują wolnym czasem, aby podejmowali pracę w gospodarstwach rolnych podczas sezonu zbiorów owoców. Minister Ardanowski przedstawiał to jako formę solidarności z rolnikami, okazją do zarobku, a także formę ruchu na świeżym powietrzu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: Niektóre landy zniosły obowiązek kwarantanny po przyjeździe do kraju

Kresy.pl / gov.pl / Portal Spożywczy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply