Strona amerykańska zgodziła się na możliwość sprzedaży Łotwie 6 wyrzutni systemu artylerii rakietowej HIMARS wraz z 24 zasobnikami z pociskami rakietowymi oraz 10 zasobnikami z taktycznymi rakietami balistycznymi ATACMS.

Należąca do Pentagonu agencja DSCA (Defense Security Cooperation Agency) zatwierdziła możliwość sprzedaży Łotwie systemów artylerii rakietowej HIMARS wraz z taktycznymi rakietami balistycznymi ATACMS, w ramach procedury Foreign Military Sales.

Potencjalna umowa między rządem Łotwy a koncernem Lockheed Martin miałaby dotyczyć zakupu sześciu wyrzutni M142 wraz ze sprzętem towarzyszącym i pakietem szkoleniowym.

Jest też zgoda na sprzedaż Łotwie 12 zasobników z rakietami M30A2, po sześć rakiet w każdej, a także 12 analogicznych zasobników z rakietami M31A2. Ponadto, Łotwa ma zgodę na zakup od USA 10 zasobników M57 z taktycznymi rakietami balistycznymi ATACMS, czyli łącznie 20 pocisków rakietowych.

Szacowana wartość potencjalnej umowy wynosi 220 mln dolarów.

Ministerstwo Obrony Łotwy oczekuje, że będzie mogło otrzymać systemy HIMARS do 2025 roku. Zaznaczono jednak, że ze względu na duży popyt na tę broń na Ukrainie, dostawy dla łotewskiej armii mogą zostać spowolnione.

Jak pisaliśmy, rok temu, w październiku 2022 roku, kraje bałtyckie planują zakup systemów artylerii rakietowej HIMARS. W tym, Łotwa zadeklarowała, że kupi sześć systemów HIMARS. Potwierdziło to łotewskie ministerstwo obrony. Litewski minister obrony potwierdził, że jego kraj zakupi osiem wyrzutni rakietowych HIMARS, natomiast Estonia parę miesięcy wcześniej dostała od USA zielone światło na zakup sześciu systemów tego typu.

Wcześniej, we wrześniu 2022 roku łotewski minister obrony Artis Pabriks powiedział, że co prawda chciałby, żeby Łotwa kupiła 10 systemów HIMARS, jednak planuje się zakup tylko sześciu.

Należy zaznaczyć, że w przypadku Łotwy istotnym wzmocnieniem jej potencjału będzie pozyskanie taktycznych rakiet balistycznych ATACMS, o zasięgu do 300 km. To oznacza, że w ich zasięgu znajdą się m.in. obwody kaliningradzki i pskowski, a także Petersburg czy cała północna Białoruś, włącznie z Mińskiem.

Czytaj również: Systemy rakietowe HIMARS zostaną dostarczone na Łotwę na ćwiczenia

mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply