Szef wywiadu Pentagonu uważa, że przewaga USA w kosmosie zmniejsza się, a w niedalekiej przyszłości Rosjanie i Chińczycy będą dysponowali liczną bronią umieszczoną w kosmosie.

W miniony wtorek dyrektor Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony (Defense Intelligence Agency – DIA), gen. por. Robert Ashley mówił podczas Defense One Technology Summit w Waszyngtonie, że Rosja i Chiny opracowują nową broń, która ma zostać umieszczona w kosmosie. Dodał, że będą oni gotowi „w niedalekiej przyszłości”.

Kraje, które gen. Ashley nazwał „konkurentami”, rozwijają „zdolność do neutralizowania satelitów zarówno ze stanowisk naziemnych jak i kosmicznych”.

– Ta technologia jest właśnie rozwijana. Nadejdzie w niedalekiej przyszłości – twierdzi szef DIA.

Według serwisu „Defense One”, było to najbardziej otwarte jak dotąd przyznanie strony amerykańskiej, że Rosja i Chiny szybko dążą do umieszczenia broni w przestrzeni kosmicznej. Przypomina zarazem, że zwracano na to uwagę w raporcie Biura Dyrektora Wywiadu z lutego br.

„Rosja i Chiny w dalszym ciągu wystrzeliwują ‘eksperymentalne’ satelity, które wykonują złożone działania na orbicie, z których przynajmniej niektóre mają za zadanie zwiększyć zdolności kontr-kosmiczne” – napisano we wspomnianym raporcie. Zaznaczono w nim także, iż niektóre technologie pokojowego zastosowania, takie jak inspekcje satelitarne, tankowanie czy naprawa, również mogą zostać użyte przeciwko pojazdom kosmicznym przeciwnika.

We wrześniu 2014 roku Rosja wysłała na orbitę satelitę Olymp-K, który przeprowadził serię nieregularnych manewrów w pobliżu pary satelitów komunikacyjnych Intelsat. Takie działania uznano wówczas za odbiegające od normy i wzbudzające zaniepokojenie. W następstwie tego incydentu, w Pentagonie doszło do kilku tajnych spotkań. Od tamtego czasu, obserwatorzy trzy razy alarmowali ws. innych rosyjskich satelitów o wysokiej manewrowości.

Zwrócono też uwagę, że wypowiedź szefa DIA padła w kontekście starań o ustanowienie przez USA Sił Kosmicznych, które miałyby być całkowicie nowym rodzajem sił zbrojnych. Gen. Ashley nie komentował tej kwestii, ale mówił, że postęp technologiczny dostępny dla krajów partnerskich wywierałby presję na dominację USA w tej domenie.

Czytaj także: USA „bezradne” wobec broni hipersonicznej Rosji i Chin – kongresmeni zaniepokojeni

Współzawodnictwo będzie tylko rosło – mówił szef DIA, zwracając uwagę, że nawet w narodowej strategii obrony USA przyznano, że przewaga technologiczna Stanów Zjednoczonych znika. Zdaniem gen. Ashleya, w kwestii doktryny wojennej trzeba uwzględniać elementy odpornościowe, wbudowane w dane domeny i to, co jest zbędne. – Kiedy zostanie to osłabione lub zneutralizowane, jak zamierzacie walczyć? – pytał.

Według Traktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku, użytkowanie przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych jest interesem całej ludzkości. Jak jednak zwracał uwagę Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, traktat ten nie zabrania wprost używania broni w przestrzeni kosmicznej, z wyjątkiem broni masowego zniszczenia, w tym broni nuklearnej.

Defenseone.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply