Jeden z wyższych urzędników Europejskiej Agencji Leków potwierdził, że istnieje związek pomiędzy występowaniem zatorami w mózgu a stosowaniem szczepionki przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca.

Jak podała we wtorek agencja prasowa Reuters, wysoki urzędnik Europejskiej Agencji Leków potwierdził, że istnieje związek między szczepionką AstraZeneca a “bardzo rzadkimi” zakrzepami krwi w mózgu.

„Moim zdaniem możemy to teraz powiedzieć, jasne jest, że istnieje związek ze szczepionką. Jednak nadal nie wiemy, co powoduje tę reakcję” – powiedział włoskiemu dziennikowi Il Messaggero Marco Cavaleri, przewodniczący zespołu ds. oceny szczepionek w EMA, zapytany o możliwy związek między szczepionką AstraZeneca a przypadkami zakrzepów krwi w mózgu.

Cavaleri dodał, że EMA przyzna, że istnieje taki związek, chociaż europejski regulator prawdopodobnie nie będzie w stanie wskazać w tym tygodniu wieku osób, którym można podawać szczepionkę AstraZeneca.

Agencja Reutera odnotowała, że Cavaleri “nie przedstawił dowodów na poparcie swoich uwag”.

Firma AstraZeneca nie do tej pory nie skomentowała słow Marca Cavaleriego. Wcześniej twierdziła, że jej badania nie wykazały wyższego ryzyka zakrzepów z powodu szczepionki.

EMA konsekwentnie twierdzi, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca przewyższają ryzyko z tym związane. Światowa Organizacja Zdrowia również poparła stosowanie tego preparatu.

Niektóre kraje, w tym Francja, Niemcy i Holandia, zawiesiły stosowanie szczepionki AstraZeneca u młodszych osób na czas dochodzenia Europejskiej Agencji Leków. Oczekuje się, że EMA przedstawi aktualne informacje ze swojego dochodzenia w środę.

W marcu stosowanie szczepionki AstraZeneca w obawie przed groźnymi powikłaniami przerwało 13 państw UE, w tym Francja, Hiszpania, Islandia, Włochy, Dania, Norwegia, Holandia i Niemcy. Pojawiły się jednak opinie ekspertów, że jest to efekt paniki. Podawania szczepionki nie przerwano w Polsce.

PRZECZYTAJ: Szef Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych o wycofywaniu preparatu AstryZeneki: „To efekt domina, nerwicy w Europie”

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply