Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger uważa, że ​​Waszyngton znajduje się obecnie na krawędzi wojny z Moskwą i Pekinem - czytamy w piątkowym wywiadzie dla Wall Street Journal. (więcej…)

Nie ma mowy o hurraoptymizmie, jest ostrożny optymizm. Prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie - oświadczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier został zapytany, jak wyglądałyby opłaty za media, gdyby nie zostały wprowadzone działania zabezpieczające rynek energii w Polsce. "W przypadku gazu byłyby około trzykrotnie wyższe niż obecnie. W przypadku prądu kilkadziesiąt procent plus szokowa podwyżka z początkiem nowego roku [...] Ważna jest też benzyna i olej napędowy – w tym obszarze także zmniejszyliśmy obciążenia podatkowe i akcyzę do najniższych możliwych poziomów, co dało znaczące ograniczenie podwyżek. Są one wciąż bolesne, ale warto pamiętać, że mamy ogólnoświatowy kryzys energetyczny" - odpowiedział. PAP cytuje fragment wywiadu z Sasinem, który został opublikowany w poniedziałek przez portal wpolityce.pl.

Zapewnił, że "jeśli chodzi o węgiel i pelet, też będą dopłaty". "Rozszerzamy wsparcie rządowe także na ciepłownictwo, tak by i ludzie korzystający z sieci ciepłowniczej nie zostali zrujnowani" - powiedział wicepremier. "Działania w tym obszarze są głównym celem rządu. Patrząc z perspektywy ostatnich lat, można powiedzieć, że ochrona polskich rodzin jest naszym znakiem rozpoznawczym" - dodał.

Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu kolejnego "pomocnika" przy nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy. Obywatel Mołdawii miał zabrać spod granicy trzech nielegalnych imigrantów z Syrii. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

W dn. 13.08 na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 15 cudzoziemców m. in. ob. Konga, Liberii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach #PSGSzudziałowo #PSGBiałowieża #PSGDubiczeCerkiewne Zatrzymano pomocnika-ob. Mołdawii, miał zabrać spod granicy 3 imigrantów ob. Syrii - przekazała Straż Graniczna w niedzielę na Twitterze. 

"Musimy być przygotowani na ewentualne ataki na terminale gazowe i inną krytyczną infrastrukturę" - ostrzegła szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser. Odniosła się do rosyjskiej inwazji na Ukrainie i krajowych protestów przeciw polityce energetycznej niemieckiego rządu. Zadeklarowała, że rząd RFN będzie nadal "walczyć z ekstremizmem ze wszystkich sił". "Jesteśmy zaniepokojeni próbą zinstrumentalizowania protestów klimatycznych przez lewicowych ekstremistów" - dodała.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec podkreśliła, że "rosyjska wojna na Ukrainie zmienia także naszą sytuację w kwestii bezpieczeństwa". "Musimy się chronić przed masowymi kampaniami dezinformacyjnymi i cyberatakami ze strony Rosji. Nasze organy bezpieczeństwa wykonują tutaj świetną robotę" - powiedziała, cytowana w niedzielę przez gazetę Bild am Sonntag.

Nancy Faeser zaznaczyła, że "od początku wojny na Ukrainie nie było jeszcze udanego dużego rosyjskiego cyberataku na niemieckie systemy".

pomników politologa

Strona rosyjska jest gotowa do rozmowy i konkretnych kroków w celu wymiany więźniów ze Stanami Zjednoczonymi - poinformowała w niedzielę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. (więcej…)

Ukraińska armia otrzymała od Łotwy dwa Mi-17 i dwa Mi-2.

Jak podał w poniedziałek portal Delfi, ministerstwo obrony Łotwy poinformowało o przekazaniu Ukrainie czterech helikopterów - dwóch Mi-17 i dwóch Mi-2.

Śmigłowce zostały przekazane ukraińskim siłom powietrznym częściowo zdemontowane. Przed dostawą wszystkie zostały pomalowane, a jeden z Mi-17 wyremontowano. Ukraina będzie mogła używać śmigłowców po ich zmontowaniu.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 205 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
28%