Francuski sąd ukarał w poniedziałek kandydata na prezydenta Francji Erica Zemmoura grzywną w wysokości 10 tys. euro za nazwanie młodocianych migrantów "złodziejami", "zabójcami" i "gwałcicielami". Co ciekawe, sąd uznał, że Zemmour prowokował nienawiść rasową, mimo iż polityk nie odnosił się do rasy migrantów.

Jak podała agencja Reutera, sprawa sądowa dotyczyła wypowiedzi, jakie Eric Zemmour wygłosił w prawicowej telewizji CNews we wrześniu 2020 r. na temat nieletnich migrantów przybywających do Francji bez opieki rodziców. „Nie mają powodu, by tu być, są złodziejami, są zabójcami, są gwałcicielami, to wszystko, co robią. Należy ich odesłać” – mówił Zemmour, wówczas publicysta i polityczny komentator. Doniesienie na niego złożyło kilka organizacji "antyrasistowskich" oraz około 20 placówek zajmujących się opieką nad nieletnimi.

Słowa te sąd uznał za podżeganie do nienawiści rasowej i skazał go na grzywnę w wysokości 10 tys. euro. 3 tys. euro musi zapłacić dziennikarz prowadzący program z Zemmourem.


Nowi szefowie rządów Bułgarii i Macedonii Północnej mają nadzieję na przezwyciężenie sporów, które doprowadziły do zablokowania drogi Skopje do UE.

Premierzy Bułgarii i Macedonii Północnej uzgodnili we wtorek, że spróbują przezwyciężyć problemy, które skłoniły Sofię do zablokowania rozpoczęcia rozmów akcesyjnych między Unią Europejską a Macedonią Północną - donosi agencja Reutera.

„Rozpoczynam swój pierwszy dzień pracy jako premier od jednej z najważniejszych kwestii dla Macedonii Północnej, to jest od poznawania warunków naszego szybkiego postępu w kierunku integracji europejskiej” – powiedział po wtorkowych rozmowach premier Macedonii Północnej Dimitar Kowaczewski, który został zaprzysiężony na swój urząd zaledwie dzień wcześniej.


W najnowszym sondażu Kantar Koalicja Obywatelska zbliżyła się do Prawa i Sprawiedliwości na dystans trzech punktów procentowych.

Wyniki sondażu przytoczył w środę między innymi portal Onet. Podkreślić należy, że został on przeprowadzony na zamówienie samej KO. Uzyskała w nim ona poparcie 26 proc. respondentów gotowych do oddania głosu na konkretną partię. Tym samym niewiele ustąpiła ona PiS i koalicjantom, którzy uzyskali poparcie 29 proc.

Trzecie miejsce w sondażu zajęła partia Polska 2050 Szymona Hołowni, która uzyskała 15 proc. wskazań. Konfederację wybrało natomiast 9 proc. respondentów. Do Sejmu weszliby jeszcze kandydaci Lewicy, która otrzymała wsparcie 5 proc. pytanych.


W grudniu 2021 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła do 5,4 proc. To najwyższy wynik od prawie 30 lat.

W listopadzie 2021 r. roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wynosiła 5,1 proc. W grudniu wzrosła do 5,4 proc. Brytyjski urząd statystyczny ONS wskazał w środę, że to najwyższy wynik od marca 1992 r. - podaje agencja Reuters. Ekonomiści uważają, że inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnie szczyt w kwietniu, kiedy regulowane rachunki za energię dla gospodarstw domowych wzrosną o około 50 proc. Zdaniem Banku Anglii inflacja w kraju sięgnie wówczas około 6 proc.

Dane ONS wskazują, że do wzrostu inflacji przyczyniły się rosnące ceny żywności - o 4,2 proc. w ujęciu rok do roku, oraz energii, mebli, odzieży, usług gastronomiczno-hotelowych, a także używanych samochodów. Z kolei ceny paliw w Wielkiej Brytanii ustabilizowały się.


AgroUnia zaapelowała do rządu, by produkujące nawozy spółki Skarbu Państwa zlikwidowały marże i wprowadziły sprzedaż bezpośrednią nawozów ze swoich zakładów. Apel poparł szef PSL.

W środę w Sejmie odbyła się wspólna konferencja liderów PSL i AgroUnii, Władysław Kosiniak-Kamysza i Michała Kołodziejczaka. Szef ludowców wyraził poparcie dla apelu AgroUnii do rządzących ws. cen nawozów sztucznych produkowanych w Polsce.


Projekt rozporządzenia ustawy zakładającej wsparcie likwidowanego górnictwa przewiduje, że w tym roku na ten cel zostanie przekazane 6,09 mld zł.

W poniedziałek opublikowano projekt rozporządzenia do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węglowego w Polsce. Jest to akt wykonawczy dokumentu, zakładającego wsparcie górnictwa.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest