Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła w piątek, że nie ma powodu, aby zaprzestać stosowania szczepionki Covid-19 firmy AstraZeneca po tym, jak kilka krajów zawiesiło wdrażanie z powodu obaw dotyczących zakrzepów krwi – przekazał portal France24.

Jak poinformował w piątek France24, Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma powodu, aby zaprzestać stosowania szczepionki Covid-19 firmy AstraZeneca po tym, jak kilka krajów zawiesiło wdrażanie z powodu obaw dotyczących zakrzepów krwi.

WHO poinformowała, że jej zespół ds. bezpieczeństwa, który bada napływające dane, ​​nie ustalił jeszcze żadnego związku przyczynowego między szczepionką a krzepnięciem.

Agencja zdrowia ONZ stwierdziła również, że po wstrzyknięciu do tej pory na całym świecie ponad 260 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, szczepieniu przeciwko Covid-19 nie przypisano jeszcze żadnego zgonu.

„AstraZeneca to doskonała szczepionka, podobnie jak inne stosowane szczepionki” – powiedziała dziennikarzom Margaret Harris, rzeczniczka WHO na konferencji prasowej w Genewie. „Tak, powinniśmy nadal stosować szczepionkę AstraZeneca” – dodała, podkreślając jednak, że wszelkie obawy dotyczące bezpieczeństwa należy zbadać.

„Musimy zawsze upewnić się, że podczas wprowadzania szczepionek szukamy wszelkich sygnałów dotyczących bezpieczeństwa i musimy je przejrzeć” – powiedziała „Ale nic nie wskazuje na to, aby go nie używać”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już dziewięć państw wstrzymało szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca. Ostatnim z nich są Włochy, gdzie prowadzi się dwa osobne dochodzenia w sprawie śmierci dwóch zaszczepionych osób.

Jak podał w czwartek serwis Wp.pl, Włochy wstrzymały szczepienia brytyjsko-szwedzkim preparatem po tym, jak po zaszczepieniu nim zmarł 43-letni żołnierz. W związku ze śmiercią wojskowego włoski regulator farmaceutyczny wszczął dochodzenie i zabronił dalszego podawania szczepionki z partii o numerze ABV2856. Według prokuratury z miasta Siracusa w Europie są tysiące dawek szczepionki z tej serii.

43-letni żołnierz zmarł w środę w wyniku zatrzymania akcji serca, dzień po podaniu szczepionki. Włoska prokuratura, która bada sprawę śmierci żołnierza, oświadczyła, że nie chce wywoływać alarmu, lecz decyzja o wstrzymaniu szczepień była podyktowana troską o ochronę zdrowia publicznego.

We Włoszech prowadzone jest osobne dochodzenie w sprawie śmierci 50-letniego policjanta z Katanii na Sycylii, który był zaszczepiony preparatem z tej samej serii. Zmarł on 12 dni po szczepieniu.

Również w czwartek szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymała Dania, a w ślad za nią Norwegia. Szczepienia w Danii zostały wstrzymane na 14 dni po zgonie jednej osoby, która przyjęła szczepionkę. Według duńskiego ministerstwa zdrowia preparat AstraZeneca może powodować efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi.

Wcześniej szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymały Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg i Islandia.

Kresy.pl/France24

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz