Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła w piątek, że nie ma powodu, aby zaprzestać stosowania szczepionki Covid-19 firmy AstraZeneca po tym, jak kilka krajów zawiesiło wdrażanie z powodu obaw dotyczących zakrzepów krwi – przekazał portal France24.

Jak poinformował w piątek France24, Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma powodu, aby zaprzestać stosowania szczepionki Covid-19 firmy AstraZeneca po tym, jak kilka krajów zawiesiło wdrażanie z powodu obaw dotyczących zakrzepów krwi.

WHO poinformowała, że jej zespół ds. bezpieczeństwa, który bada napływające dane, ​​nie ustalił jeszcze żadnego związku przyczynowego między szczepionką a krzepnięciem.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Agencja zdrowia ONZ stwierdziła również, że po wstrzyknięciu do tej pory na całym świecie ponad 260 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, szczepieniu przeciwko Covid-19 nie przypisano jeszcze żadnego zgonu.

„AstraZeneca to doskonała szczepionka, podobnie jak inne stosowane szczepionki” – powiedziała dziennikarzom Margaret Harris, rzeczniczka WHO na konferencji prasowej w Genewie. „Tak, powinniśmy nadal stosować szczepionkę AstraZeneca” – dodała, podkreślając jednak, że wszelkie obawy dotyczące bezpieczeństwa należy zbadać.

„Musimy zawsze upewnić się, że podczas wprowadzania szczepionek szukamy wszelkich sygnałów dotyczących bezpieczeństwa i musimy je przejrzeć” – powiedziała „Ale nic nie wskazuje na to, aby go nie używać”.

Już dziewięć państw wstrzymało szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca. Ostatnim z nich są Włochy, gdzie prowadzi się dwa osobne dochodzenia w sprawie śmierci dwóch zaszczepionych osób.

Jak podał w czwartek serwis Wp.pl, Włochy wstrzymały szczepienia brytyjsko-szwedzkim preparatem po tym, jak po zaszczepieniu nim zmarł 43-letni żołnierz. W związku ze śmiercią wojskowego włoski regulator farmaceutyczny wszczął dochodzenie i zabronił dalszego podawania szczepionki z partii o numerze ABV2856. Według prokuratury z miasta Siracusa w Europie są tysiące dawek szczepionki z tej serii.

43-letni żołnierz zmarł w środę w wyniku zatrzymania akcji serca, dzień po podaniu szczepionki. Włoska prokuratura, która bada sprawę śmierci żołnierza, oświadczyła, że nie chce wywoływać alarmu, lecz decyzja o wstrzymaniu szczepień była podyktowana troską o ochronę zdrowia publicznego.

We Włoszech prowadzone jest osobne dochodzenie w sprawie śmierci 50-letniego policjanta z Katanii na Sycylii, który był zaszczepiony preparatem z tej samej serii. Zmarł on 12 dni po szczepieniu.

Również w czwartek szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymała Dania, a w ślad za nią Norwegia. Szczepienia w Danii zostały wstrzymane na 14 dni po zgonie jednej osoby, która przyjęła szczepionkę. Według duńskiego ministerstwa zdrowia preparat AstraZeneca może powodować efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi.

Wcześniej szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymały Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg i Islandia.

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz