Wykładowca z Politechniki Lwowskiej wezwał rząd do zmiany nazwy miasta Humań na „Miasto Bandery” – poinformował w sobotę Times of Israel. Wykładowca zaproponował to w odpowiedzi na skargi dotyczące nazwania stadionu w Tarnopolu imieniem Szuchewycza.

Jak poinformował w sobotę portal Times of Israel, wykładowca z Politechniki Lwowskiej wezwał rząd do zmiany nazwy miasta Humań na „Miasto Bandery”. Wykładowca zaproponował to w odpowiedzi na skargi dotyczące nazwania stadionu w Tarnopolu imieniem Szuchewycza.

Bohdan Biliński, profesor konstrukcji budowlanych i mostów na Politechnice Lwowskiej, zaproponował w piątkowym poście na Facebooku zmianę nazwy Humań, na „Miasto Bandery”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Bliński powiedział, że każde ukraińskie miasto powinno „nazwać stacje, porty i samoloty imieniem Stepana Bandery”.

„Może ten zły duch przestanie do nas przychodzić” – napisał Bliński o krytyce honorowania Bandery, Szuchewycza i innych nazistowskich kolaborantów.

Jak informowaliśmy, Rada Miejska Tarnopola na posiedzeniu postanowiła nazwać Stadion Miejski w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który 5 marca 1950 roku zginął w walce z NKWD.

„Głównodowodzący UPA był nie tylko wzorowym dowódcą, ale także dobrym sportowcem i liderem w wielu dyscyplinach sportowych. A właśnie teraz w Tarnopolu odbywają się XI zawody sportowo-patriotyczne „Puchar Szuchewycza” – powiedział mer Tarnopola Serhij Nadał.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Historycy spierają się o zakres jego odpowiedzialności za ludobójstwo na Wołyniu, ponieważ pełnię władzy w UPA uzyskał już po kulminacji zbrodni wołyńskiej. Wiadomo, że Szuchewycz co najmniej zaakceptował mordy na wołyńskich Polakach. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall, a w 1942 roku w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po krytyce, władze Tarnopola poinformowały, że nie anulują swojej decyzji o nadaniu stadionowi miejskiemu imienia Romana Szuchewycza. Przeciwko takiemu patronowi obiektu protestowały Izrael i Polska. „Tarnopolscy, ukraińscy i zagraniczni sportowcy będą startować na stadionie imienia Romana Szuchewycza” – podkreślił Nadał wzywając Ukraińców, by „byli jak Roman Szuchewycz”.

W nagraniu opublikowanym w piątek na Facebooku Serhij Nadał przypomniał, że co roku na początku marca Tarnopol organizuje młodzieżowe zawody o „Puchar Szuchewycza” po to, by upamiętnić „wybitnego przywódcę UPA”, jakim był Roman Szuchewycz. „Symbolicznym będzie to, że w tym roku nagrodzenie zwycięzców zawodów odbędzie się na miejskim stadionie imienia Romana Szuchewycza” – mówił mer Tarnopola.

„W żadnym razie nie zmienimy tej nazwy. Tarnopolscy, ukraińscy i zagraniczni sportowcy będą startować na stadionie imienia Romana Szuchewycza” – napisał Nadał w poście towarzyszącym opublikowanemu nagraniu.

Kresy.pl/Times of Israel

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. lp
  lp :

  A może by tak kompleksowo załatwić sprawę i przemianować Ukrainę na Banderland, miasta na Bander-stadt’y, wioski na Bander-dorfy itd.? A Humań wybrał chyba celowo, bo to miejsce masowych mordów na Polakach i Żydach za Gonty i Żeleźniaka, więc Bandera byłby godnym jego patronem.

 2. Tutejszym
  Tutejszym :

  No cóż, Rosja w ten sposób chce załatwić jednomyślność państw – członków NATO
  na ich zgodę na wstąpienie Ukrainy do tej obronnej organizacji.
  Wyglądana to że Ukraińcy sami założą sobie sznur na szyję,
  a stołek spod nóg wykopie im rosyjska agentura i media typu „Kresy”.
  Jestem przesiedleńcem, chcę wolnej Ukrainy bez UPA.
  Ukraińcy powinni otrzeźwieć i sami rozwiązać ten problem.