Burmistrz Nysy i Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie wezwali w piątek władze Tarnopola (miasta partnerskiego Nysy) do zmiany nazwy stadionu imienia Szuchewycza. „W innym przypadku nie będzie możliwa dalsza współpraca”.

Jak czytamy na portalu gminy Nysa, Burmistrz Nysy i Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie wezwali w piątek władze Tarnopola (miasta partnerskiego Nysy) do zmiany nazwy stadionu imienia Szuchewycza. „W innym przypadku nie będzie możliwa dalsza współpraca”.

„Z przykrością informujemy, że w dniu 5 marca br. deputowani miasta Tarnopola – naszego miasta partnerskiego – zdecydowali o nazwaniu lokalnego stadionu miejskiego imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za bestialskie ludobójstwo polskich mieszkańców ówczesnych województw wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego Rzeczypospolitej w latach 1943 – 1944” – czytamy w oświadczeniu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Miasto wyraża stanowczy sprzeciw wobec tej decyzji.

„Szanujemy prawo każdego do własnego rozumienia historii, ale tę decyzję odbieramy jako brak szacunku dla polskich ofiar i arogancję wobec nas – Polaków. Ze względu na dorobek pojednania ostatnich dekad oraz wielkość szkód jakie ta jedna decyzja za sobą niesie – szkód rangi międzynarodowej – oczekujemy ze strony władz Tarnopola natychmiastowej zmiany tej decyzji. W innym przypadku nie będzie możliwa dalsza współpraca, gdyż każda inicjatywa gloryfikująca zbrodniarzy wojennych rani uczucia rodzin ofiar i wszystkich Polaków” – głosi oświadczenie.

Jak informowaliśmy, wcześniej stosunki z władzami Tarnopola na Ukrainie zawiesił Zamość.

Oświadczenie w opisywanej sprawie wydał w środę prezydent Zamościa. Prezydent miasta wyjaśnił, że decyzja radnych Tarnopola o nadaniu stadionowi imienia dowódcy UPA, stoi w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami władz wykonawczych miasta. Zamość rezygnuje także z realizacji wartego prawie 70 tys. euro projektu „Wspólna historia dwóch miast – Tarnopola i Zamościa”, na który pozyskana została dotacja.

Przypomnijmy, że Rada Miejska Tarnopola na piątkowym posiedzeniu postanowiła nazwać Stadion Miejski w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który 5 marca 1950 roku zginął w walce z NKWD.

„Głównodowodzący UPA był nie tylko wzorowym dowódcą, ale także dobrym sportowcem i liderem w wielu dyscyplinach sportowych. A właśnie teraz w Tarnopolu odbywają się XI zawody sportowo-patriotyczne „Puchar Szuchewycza” – powiedział mer Tarnopola Serhij Nadał.

Zobacz także: Ukraińska minister: Dziś potrzeba nam takich ludzi jak Szuchewycz

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Historycy spierają się o zakres jego odpowiedzialności za ludobójstwo na Wołyniu, ponieważ pełnię władzy w UPA uzyskał już po kulminacji zbrodni wołyńskiej. Wiadomo, że Szuchewycz co najmniej zaakceptował mordy na wołyńskich Polakach. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall, a w 1942 roku w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Zobacz także: Lwów: pomnik Bandery oblano czerwoną farbą [+FOTO/+VIDEO]

W poniedziałek poseł Ruchu Narodowego Krystian Kamiński wystosował interwencję poselską ws. nazwania stadionu w Tarnopolu na Ukrainie imieniem Romana Szuchewycza.

Kresy.pl/Nysa.eu

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz