Lwów: pomnik Bandery oblano czerwoną farbą [+FOTO / +VIDEO]

Pomnik lidera OUN Stepana Bandery we Lwowie został w nocy oblany farbą. Policja wszczęła dochodzenie ws. wandalizmu. Mer Lwowa, Andrij Sadowyj, liczy na szybkie odnalezienie i ukaranie sprawców.

W nocy z czwartku na piątek, 5lutego br., nieznane osoby oblały czerwoną farbą pomnik lidera OUN Stepana Bandery, znajdujący się na Placu Kropywnyckiego we Lwowie.

Akcję oblania pomnika zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Z zamieszczonych w sieci informacji i nagrania wynika, że kilkanaście minut po północy czasu lokalnego, do pomnika zbliżyły się z dwóch stron dwie osoby. Następnie podbiegły, obrzuciły go pojemnikami z farbą, po czym uciekły. Sprawców jak dotąd nie zidentyfikowano i nie zatrzymano.

Lwowska policja została powiadomiona o 2:30 w nocy. Wszczęto dochodzenie z paragrafu i chuligaństwo, za co sprawcom grozi kara ograniczenia wolności na okres do 5 lat lub do 4 lat pozbawienia wolności.

Sprawę skomentował już mer Lwowa, Andrij Sadowyj, znany z wielokrotnego gloryfikowania Bandery. Zamieścił w piątek rano post na Facebooku, w którym wyraził nadzieję, że sprawcy zostaną schwytani i ukarani.

„Nie wiem, kto i w jakim celu to zrobił, ale mam nadzieję, że wandali znajdą i nauczą, jak prawidłowo wykorzystywać farbę.

Mer Lwowa zapowiedział też, że służby miejskie jak najszybciej oczyszczą pomnik lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

„Wszyscy, którym tak przeszkadza Bandera, muszą zrozumieć, że chwały i ważnego miejsca w historii Ukrainy nie da się zamalować farbą” – dodał Sadowyj.

Gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozyćkij, również domaga się jak najszybszego ukarania osób, które oblały farbą pomnik przywódcy OUN. Z kolei przewodnicząca lwowskiej rady obwodowej, Iryna Hrymak wezwała do wznowienia patroli policyjnych w tym rejonie.

Od czasu odsłonięcia w 2007 roku, pomnik Stepana Bandery we Lwowie znajdował się pod całodobową ochroną policyjną. Później zniesioną ją, a na placu zainstalowano monitoring. Pomnik ten jest miejscem spotkań i wieców organizacji neobanderowskich i ukraińskich środowisk szowinistycznych, ale odbywają się przy nim również oficjalne uroczystości, z udziałem przedstawicieli władz lokalnych i państwowych, w tym m.in. Sadowego.

Przeczytaj: Marsz z pochodniami w Kijowie, uroczystość we Lwowie – na Ukrainie uczczono rocznicę urodzin Bandery [+VIDEO/+FOTO]

Zobacz: We Lwowie hucznie obchodzono banderowskie święto [+FOTO/+VIDEO]

Czytaj również: Ukraiński IPN świętuje urodziny Bandery: „Dzisiaj słysząc ‘Sława Ukrainie’ wspominamy jego”

Zaxid.net / portal.lviv.ua / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply